26 Mayıs 2013 Pazar 17:23
İstanbul'daki 1 Mayıs'ta 14 ton gazlı su sıkılmış

İstanbul'daki "gazlı" 1 Mayıs'ta, biber gazı karıştırılmış tazyikli sulara maruz kalan Avukat Mehmet Ümit Erdem, İçişleri Bakanı, İstanbul Valisi ve emniyet müdürü hakkında suç duyurusunda bulunmak isteyince tüm kapılar kapandı. Avukat, gösterilerde 14 ton gaz karıştırılmış tazyikli su sıkıldığını da ortaya çıkardı.

ERDEM'İN BAŞINA GELENLER

Avukat Mehmet Ümit Erdem, 1994’ten beri her yıl olduğu gibi bu yıl da 1 Mayıs’a katıldı. Sabah Zincirlikuyu’dan Taksim’e giderken polisler tarafından sıkılan biber gazının içinde kaldı. Ardından Beşiktaş’a indi. Uzak mesafeden atılan gaz bombasına maruz kaldı. Yoğun gaz dumanı nedeniyle bir kafede bir saat mahsur kaldı. Kafeden çıkıp Barbaros Caddesi’nde yürürken, panzer su sıktı. Yol kenarında olmasına rağmen sırılsıklam oldu. Dahası suya karıştırılmış biber gazından ötürü vücudunda izler oluştu. Bu arada yere düştü, sol kolu kızardı.

DİLEKÇEYİ KİMSE ALMADI

Radikal'den İsmail Saymaz'ın haberine göre, Avukat Erdem, 1 Mayıs’tan sonra “adalet koşusuna” başladı. Hemen bir dilekçe hazırladı. Dilekçesinde, “Bu olayların asıl azmettiricisi, İçişleri Bakanı Muammer Güler’dir. Daha önce İstanbul Valisi iken de işçilere polisi saldırtmış ve o gidince normal şekilde olaysız 1 Mayıslar kutlanmıştır. Bakan olarak geri gelince polisleri tekrar saldırtmıştır. Bakan ile aynı düşünceye sahip vali ve emniyet müdürü de ulaşım araçlarını kaldırtarak seyahat haklarını engellemiş, polise saldırı emri vererek panzer ve gazla saldırtmıştır” dedi.

Erdem, Kartal’da oturduğu için şikayet dilekçesini Anadolu Adliyesi’ne vermek, bu arada vücudunda izler olduğu için adli tabiplikten rapor almak istedi. Önce muhabere savcılığına, sonra rapor için normal savcılığa, ardından memur suçları savcısına, en sonunda özel büroya gönderildi. Gününde sonunda başsavcı, bakanı şikayet ettiği için dilekçesini Çağlayan’daki İstanbul Adliyesine vermesi gerektiğini söyledi. Erdem de 2 Mayıs’ta rapor alamadan suç duyurusunda bulundu. Fakat dilekçesinin altına, “Memur Savcı ve Özel Büro Savcısı Mehmet Sıddık Çinko, ‘Bakan şikayet etmişsiniz, gidin Çağlayan’dan veya Ankara’dan şikayet yapın’ diye evrakı almamıştır. Doktor raporu talebim kabul edilmemiştir” diye şerh düştü. Suç duyurusunda bulunduktan sonra Erdem, Türkiye İnsan Hakları Vakfı’na başvurarak, sağlık raporu aldı.

‘YETERİ KADAR’ KULLANMIŞLAR

Erdem daha sonra Bilgi Edinme Hakkı kapsamında 9 Mayıs’ta İstanbul Emniyeti’ne başvurdu. Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü’nden 22 Mayıs’ta verilen yanıtta; 1 Mayıs’a müdahale sırasında “yeterli miktarda” gaz kullanıldığı ifade edilirken, 14 ton biber gazıyla karışık tazyikli su sıkıldığı ifade edildi. Yanıtta şöyle deniyor:

“Belirtilen yerlerde ve gene il genelinde karşılaşılan mukavemetler doğrultusunda orantılı olarak zor kullanılmıştır. Bu mukavemetlerde polisin zor kullanma araçlarından olan göz yaşartıcı gaz çeşitleri de (gaz spreyi, gaz el bombası, gaz fişeği, gaz solüsyonu vb.) verilen emir doğrultusunda ve “yeterli miktarda” kullanılmıştır. Panzerlerde kullanılan su içerisinde bulunan kimyasal madde ise olaylarda direkt olarak da kullanılmış olan CS Gaz solüsyonunun aynısıdır ve yine olaylarda 14 ton su kullanılmıştır.”

Son Güncelleme: 26.05.2013 17:29
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Yorumlardan doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderene aittir.