IŞİD'in 'infazı' sonrası İngiltere'den ilk açıklama

IŞİD'in İngiliz yardım konvoyu gönüllüsü Alan Henning'i öldürmesinin ardından İngiltere'den açıklama geldi...

IŞİD'in 'infazı' sonrası İngiltere'den ilk açıklama

IŞİD'in İngiliz yardım konvoyu gönüllüsü Alan Henning'in infaz görüntüsünü yayınlanmasının ardından İngiltere Başbakanı David Cameron, "ülkesinin bu katilleri yakalayarak, adalet önüne çıkarmak için elinden geleni yapacağını" söyledi.

Cameron ayrıca, "Alan Henning'in zalimce öldürülmesi, bu teröristlerin ne kadar barbar olduğunu gösteriyor" diyerek, Henning'in ailesine başsağlığı diledi.

"BİR SONRAKİ KURBAN KASSİG"

İngiltere Dışişleri Bakanlığı, IŞİD'in Henning'in infazına ilişkin görüntüsünün doğruluğunu kanıtlanmaya çalışırken, IŞİD'in yayınladığı "Amerika ve müttefiklerine yeni bir mesaj" başlıklı video 1 dakika 11 saniye sürüyor. Görüntünün sonunda, ABD'li eski asker Peter Edward Kassig olduğu tahmin edilen başka bir rehine görülüyor. Videodaki IŞİD militanı, bir sonraki kurbanın Kassig olacağını söylüyor.

İngiltere'nin kuzeyinde bulunan Salford kentinden yaşayan ve taksi şoförlüğü yapan 47 yaşındaki Henning, geçen yıl aralık ayında Suriye'de kaçırılmıştı.

BENZER ŞEKİLDE KATLETMİŞLERDİ

IŞİD daha önce Amerikalı gazeteciler James Foley ve Steven Sotloff ile İskoç yardım kuruluşu çalışanı David Haines'i de benzer şekilde, başlarını keserek öldürmüştü.

İNGİLTERE OPERASYONLARA DESTEK VERİYOR

İngiltere, geçen haftadan bu yana Irak'ta IŞİD'e yönelik yürütülen hava operasyonuna destek veriyor. İngiltere Başbakanı Cameron, dün operasyonun yürütüldüğü Güney Kıbrıs'taki askeri üssü ziyaret etmiş ve operasyonda kullanılan tornado jetlerinin sayısının artırılacağını açıklamıştı.

Güncelleme Tarihi: 04 Ekim 2014, 10:28
YORUM EKLE