19 Eylül 2016 Pazartesi 10:21
IŞİD'linin üstünden cemevi fotoğrafları çıktı

Antep'te yakalanan bir IŞİD'linin üzerinden cemevi fotoğrafının bulunması üzerine güvenlik güçleri, cemevi etrafında yoğun güvenlik önlemleri aldı.

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği'nden konuya ilişkin yapılan açıklamada, 24 saat nöbet tutulduğu ifade edildi.

T24'te yer alan habere göre, Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Genel Başkanı Ercan Geçmez, konuyla ilgili "IŞİD her açıklamasında Alevilerin hedef olduğunu dile getirdi, ama ne yazık ki o zaman hükümet yetkilileri bunları dikkate almıyorlardı. IŞİD'linin üzerinden cemevinin fotoğraflarının çıkması, saldırı hazırlığının yapıldığının somut göstergesidir. Suriye politikasını Sünni mezhebi üzerinden yürüten hükümet Alevileri hedefe koydu" dedi.

'24 SAAT NÖBET TUTUYORUZ'

Alevi yurttaşlar ve sivil toplum örgütü temsilcileri, hükümetin gerekli önlemleri almasını istedi.

Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Başkanı Ali Balkız "Alevileri ve cem evlerini yıllardır yadsıyan, yok sayan, hakaret eden, bu anlamda gericilerin, yobazların, şeriatçıların hedefi haline getiren AKP'nin yarattığı bir sonuçtur bu. Diyanet'in de eseridir bu aynı zamanda. Alevilerin dışında Türkiye halkının bütün olarak buna karşı çıkması gerekir" ifadelerini kullandı.

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Başkanı Gani Kaplan 24 saat nöbet tuttuklarını ifade ederek "Türkiye'yi bir kaos ortamına sürüklemenin en kestirme yolu ibadet merkezlerinde bir çatışma ortamı yaratmaktır. Aleviler olarak bizler bir tedirginlik içerisindeyiz. Güvenlik önlemlerimizi alıyoruz. 24 saat cem evlerinin etrafında nöbet tutuyoruz" diye konuştu.

Son Güncelleme: 19.09.2016 17:33
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Yorumlardan doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderene aittir.