31 Ağustos 2015 Pazartesi 20:42
IŞİD'e destek verdiği iddia edilen İngiliz gazeteciler tutuklandı

Diyarbakır'da Amerikan VICE News kanalının iki İngiliz çalışanı Jake Hanrahan ve Philip Pendlebury ile tercümanları Mohammed İsmail Rasool hem PKK hem de IŞİD adına faaliyet yürttükleri iddiasıyla tutuklandı.

Bölgedeki gelişmeleri aktarmak üzere Diyarbakır’a gelen iki İngiliz muhabir, tercümanları ve şoförleriyle birlikte Perşembe günü gözaltına alınmıştı.
Gazeteciler hükümetten gerekli izinleri almadan görüntü çekmekle ve Irak Şam İslam Devleti'ni (IŞİD) desteklemekle suçlanmıştı.

Gazetecilerin kamera ekipmanlarına da el konulduğu, otel odalarının da arandığı belirtildi.

Avukatları Ahmet Ay, BBC Türkçe’ye, gazeteciler telefon ihbarı üzerine gözaltına alındığını söyledi.

Ay, iki gazetecinin de, yabancıların Türkiye’de işledikleri suç kapsamında Türk Ceza Kanunu'na göre yargılanacaklarını belirterek "Gazeteciler örgüte üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek iddiasıyla yargılanıyor" dedi.

Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi de, BBC Türkçe'ye "Gazeteciler, gazetecilik yaptıklarını, el konulan materyallerinin de gazetecilik materyalleri olduğunu, yaptıkları çalışmaların da gazeteciliğin amacına göre gerçekleştirildiğini söylediler. Hiçbir suçlamayı kabul etmediler. Ancak nöbetçi mahkemeye tutuklanma talebiyle sevk edildiler” diye konuştu.

VICE NEWS KINADI 

VICE News'tan Avrupa Haber Yayınları Başkanı Kevin Sutcliffe, yazılı bir açıklama yaparak kararı kınadı.

Açıklamada, şöyle denildi:

"Bugün Türk hükümeti, korkutmak ve gazeteciliklerini sansürlemek amacıyla, üç Vice News muhabirine temelsiz ve kaygı verici şekilde yanlış olan 'bir terör örgütü adına faaliyet yürüttükleri' suçlamasını yöneltmiştir. Bu gazeteciler, haksız bir şekilde gözaltına alınmadan önce Diyarbakır'daki durumu yansıtan haberler yapıyordu. VICE News olarak, Türk Hükümeti'nin muhabirlerimizi susturma girişimini en sert şekilde kınıyoruz."

Uluslararası Af Örgütü, PEN International (Uluslararası Yazarlar birliği) ve Uluslararası Gazetecileri Koruma Komitesi (CPJ) gazetecilerin gözaltına alınması ile ilgili Türkiye’yi kınayan açıklamalar yaptılar.

Son Güncelleme: 31.08.2015 20:46
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Yorumlardan doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderene aittir.
Avatar
Sukru 2015-09-01 09:31:04

Işid ve pkk nın birbirine düşman gibi görünmesinin bir oyun olduğunu biliyorduk zaten.bunlar perde gerisinde canciğer kuzu sarmasılar.

Avatar
dimitri 2015-08-31 21:50:37

kilif giydirmeyi iyi bilirler