'İmamın boynuna haç geçirip orada öldürdüler'

Silopi jandarma taburunda da kemikler çıktı…

'İmamın boynuna haç geçirip orada öldürdüler'

Güneydoğu'da, 1990'lı yıllarda işlenen faili meçhul cinayetlerine ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında Silopi Jandarma Taburunda yapılan kazıda insan kemikleri bulundu.

Silopi’nin Görümlü Beldesi’nde bulunan Jandarma Tabur Komutanlığı’nda 1993 yılında askerlik yapan bir kişi, Diyarbakır Özel Yetkili Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvurarak 1993 yılında 6 köylünün PKK’ya yardım ve yataklık ettikleri gerekçesiyle gözaltına alınıp tabura getirildiğini ve ayaklarına kurşun sıkıldıktan sonra bir cipin arkasına bağlanıp, sürüklenerek öldürüldüğünü ve tabur bölgesinde bir yere gömüldüklerini anlattı.

Söz konusu asker, 6 kişinin gömüldüğü yerle ilgili de çizdiği krokiyi savcılığa teslim etti.

İfade üzerine soruşturma açan savcılık, görgü tanığı kişi ile Görümlü Jandarma Tabur Komutanlığı’na dün giderek olay yerinde keşif yaptı ve 6 kişinin gömüldüğü yer olduğu iddia edilen bölgenin kazılmasına karar verdi.

Savcılığın bu kararı üzerine dün keşif yapılan bölgede bugün faili meçhul kazısı yapılmaya başlandı. Kazı Silopi Cumhuriyet Savcısı denetiminde yapılırken, kazıya olay yeri inceleme ekipleri, Adli Tıp Kurumu uzmanları ile Şırnak Barosu’ndan bir avukat hazır bulundu.

KAYIP 6 KÖYLÜDEN 19 YILDIR HABER ALINAMIYOR

Görümlü Beldesi kırsal kesiminde 13 Mayıs 1993 tarihinde çıkan ve 2 askerin şehit olduğu çatışmadan bir gün sonra Görümlü’ye bağlı Derecik Mezrası’ndan gözaltına alınan 6 kişiden 19 yıldır haber alınamıyordu.

TABURDAKİ KAZIDA BAZI KEMİKLER ÇIKTI


Sabah başlanan kazı çalışmalarında bazı kemiklerin çıktığı ve kazı çalışmalarının yarında devam edeceği belirtildi. Bulunan kemiklerin insana mı yoksa başka bir canlıya mı ait olduğu kazı sonrasında gönderileceği Adli Tıp Kurumu’nda belirlenecek.

Taburda kazı yapılmasına neden olan ifadeyi veren Yusuf Özdemir, 1993 yılında köyden getirilen 6 kişiye önce işkence yapıldığını, daha sonra öldürülerek helikopter sahasının yanına gömüldüğünü iddia etti.

İFADESİYLE KAZIYI BAŞLATTI

Görümlü Jandarma Tabur Komutanlığı’nda kayıp kişiler için verdiği ifadeyle kazı çalışmasını başlatan Yusuf Özdemir, kazıyı bugün tabur dışından izledi. 1993 yılında taburda 6-7 ay askerlik yaptığını söyleyen Özdemir, dönemin Şırnak Tugay Komutanı Mete Sayar’ın emriyle bir köyden 6 kişinin gözaltına alınarak tabura getirildiğini iddia etti.

Özdemir, "Ben bu subaylara çok yakın çalışıyordum. Köyden 7 kişi getirdik oraya sonra birisini serbest bıraktılar. O diğer altı kişiye önce askerler işkence yaptılar, tüfeğin dipçiği ve süngüsü ile büyük işkence yaptılar. Sonra ayaklarından dizden aşağısını taradılar. Bir cipin arkasına bağladılar. Daha sonra taburun içinde, savcıya gösterdiğim yeri bir tur attılar ondan sonra o adamları oradan bir daha taradılar. 6 kişiyi götürüp taburun arka tarafında, helikopter pistine yakın bir yerde gömdüler. Orada o zaman gömüldüğü zaman çok büyük meşe ağacı vardı. Oradan tanıdım bildim direkt pistin oraya gittim. Pistin oraya gittiğim zaman pistin orada şu an bir yatır var" iddiasında bulundu.

Gözaltına alınanlardan birinin köy imamı olduğunu söyleyen Özdemir, iddialarına şöyle devam etti:

"Boynuna haç geçirdiler orada öldürdüler. İnandım ki o millet hep suçsuzdu. Kimsenin bir suçu yoktu. Sonra bir işkence yaptılar çokta büyük bir işkence. Bütün verdiğim ifadede savcılıkta da var. İster cesetler orada olsun, ister olmasın bu olay orada olmuş. Hatta o köyün muhtarı da bizimle geldi, bizim yanımızdaydı. Dün buraya geldi köyün muhtarı o da ’Doğrudur. Hasan Basri Vural, Tabur Komutanı telsizle konuşurken ses bana geldi’ dedi. Altı köylüyü orada öldürdüler. Şu anda rahatım, ben inanıyorum ki o adamların hiçbir suçu yoktu. 19 yıldır önce olay olmuş. Bundan iki sene önce konuştum. 17 sene hep gece gündüz bunu düşünüyordum. Yani niye o adamları vurdular. Niye? Onlar da evli, barklıydı, çoluk çocukları vardı. Neden vurdular? Bir tane de Hristiyan vardı içlerinde haçı da onun boynuna taktılar." (radikal)

Güncelleme Tarihi: 19 Ocak 2012, 20:23
YORUM EKLE