İbrahim Aras'ın otopsi raporu açıklandı: Ateşli silah yanma ürünleri yok

Aras'ın kesim ölüm nedeni belirlenemedi

İbrahim Aras'ın otopsi raporu açıklandı: Ateşli silah yanma ürünleri yok

Adana'da Lice protestolarına polisin saldırdığı sırada başından yaralanarak hayatını kaybeden 15 yaşındaki İbrahim Aras'ın otopsi raporu açıklandı. Aras'ın kesin ölüm nedeni belirlenemedi.

Haziran ayında Diyarbakır'ın Lice ilçesinde karokol yapımını protesto etmek amacıyla Diyarbakır-Bingöl karayolu trafiğe kapatılmışntı.

Yol kapama eylemine jandarma ve polisler saldırmış, açılan ateş sonucu iki kişi hayatını kaybetmişti. Licede yaşanan olaylar Adana'da protesto edilmiş, protestolar sırasında 15 yaşındaki ibrahim Aras polis saldırısı sırasında başından vurulmuştu.

15 yaşındaki Aras'ın otopsi raporu hazırlandı. Hazırlanan raporda Aras'ın kesin ölüm nedeni belirlenemediği kaydedildi. Raporda, "yaralanma bölgesinde ateşli silah yanma ürünleri veya kalıntılarının saptanmadığı" ifadelerine yer verildi.

15 haziran tarihinde yaşanan olay sonrası Adana Valiliği yaptığı açıklamada Aras'ın el yapımı patlayıcının patlaması sonucu, göstericiler ise 'Polisin gaz kapsülü öldürdü' iddiasında bulunmuştu.

Adana Adli Tıp Kurumu Grup Başkanlığı, Aras'ın ölümü ile ilgili hazırladığı otopsi raporunu tamamladı. İbrahim Aras'ın kesin ölüm nedeninin belirlenemediği vurgulanan raporda, "Vücutta herhangi bir travmatik lezyon izi tespit edilmezken, yaralama bölgesinde ateşli silah yanma ürünleri ve kalıntıları saptanmadığı ve kesin ölüm nedeninin belirlenmesi için Adli Tıp Kurumu 1'inci İhtisas Dairesi'nde görüş alınması gerektiği" belirtildi.

Öte yandan Aras'ın ölümüyle ilgili Cumhuriyet Savcılığı soruşturmasını sürdürürken ailesinin avukatı Vedat Özkan, daha önce yaptığı açıklamada Adana Emniyet Müdürlüğü'nün gizli tanık dinletmek isteyerek olayı örtbas etmeye çalıştığını ifade etmişti.

Adli Tıp Kurumu'nun raporunu değerlendiren Avukat Vedat Özkan, raporun gizli tanığın ifadesini çürüttüğünü ileri sürdü. Özkan, "Emniyet'in olayı gizli tanıkla kapatma ve örtme çabası, bu rapora çarpmış ve geri dönmüştür. Rapor, kesin ölüm nedenini tespit etmemişse de ateşli silah yarası olmadığını ortaya koymaktadır. İlkin bir patlayıcı olduğu savunulmuş, bu olmadığı ortaya çıkmıştı. Şimdi de emniyetin tanığı yalanlandı. Bu durum, kafanın gaz bombası kapsülüyle parçalandığı ihtimalini güçlendiriyor. Emniyet'in olayı çözme niyeti yoktur, kendini aklama gayretiyle fail ve failleri bulmuyor ve bulamıyor. Emniyet olayı aklamaya çalıştığı kadar, aydınlatmaya çalışsaydı, bu ölümü çoktan çözmüştü. Bu durumda Emniyet üzerindeki şüpheler artıyor" diye konuştuGüncelleme Tarihi: 09 Eylül 2014, 19:45
YORUM EKLE