HPG IŞİD'le yaşanan çatışmaların bilançosunu açıkladı

Şengal. Mahmur ve Kerkük'te IŞİD'e karşı mücadele veren HPG çatışmalara ilişki 'bilanço'yu açıkladı

HPG IŞİD'le yaşanan çatışmaların bilançosunu açıkladı

PKK'nin silahlı kanadı olan HPG, IŞİD'le yaşanan çatışmalara ilişkin 'bilanço'yu paylaştı.

Şengal, Mahmur ve Kerkük cephelerinde IŞİD’le yaşanan çatışmalarda 2014 yılında toplam 45 HPG savaşçısı ve 13 YBŞ üyesinin hayatını kaybettiği açıklandı.

5 Ağustos 2014’ten bu yana Şengal’de IŞİD’e karşı verilen mücadelede 40 HPG-YJA Star ve 13 YBŞ savaşçısı hayatını kaybetti.

19 Aralık günü Şengal’i Özgürleştirme Operasyonu kapsamında YPG-YPJ, HPG-YJA Star, YBŞ-YPJ Şengal güçleriyle peşmerge güçleri IŞİD’e yönelik bir operasyon başlattı. Operasyonun ilk hamlesi daha önce Rojava ve Şengal arasında açılan ancak daha sonra yeniden IŞİD kontrolüne geçen insani yardım koridorunun açılmasına yönelikti.

YPG ve YPJ güçleri Rojava’dan gelerek Şengal dağına kadar ulaşan koridoru IŞİD’den temizledi. Hem koridorun, hem de Şengal dağını bırakmak istemeyen halkın güvenliğini sağlayan HPG-YJA Star ve YBŞ-YPJ Şengal güçleri, Şengal merkezinin de tümden IŞİD’den kurtarılması için de savaşmakta.

NERELERDE SAVAŞIYORLAR?

HPG ve YJA Star güçleri Irak Kürdistanı’nın Kerkük, Celawla, Haneqin ve Mahmur bölgelerinde de IŞİD’e karşı savaşıyor. Şiddetli çatışmaların yaşandığı bu bölgelerde de Kürt güçleri birlikte bir savunma gücü olarak yer alıyor.

Güncelleme Tarihi: 09 Şubat 2015, 14:12
YORUM EKLE