07 Ağustos 2014 Perşembe 16:29
Hortuma yakalandığınızda yapabileceğiniz 8 şey

Hortuma yolda, evinizde, işyerinde, gökdelende veya tatilde yakalandığınızda ne yapacaksınız?

Türkiye’de görülen hortumların sayısı ve görüldükleri alanların sayısı artarken Meteoroloji Genel Müdürlüğü hortum esnasında yapılması gerekenleri açıkladı.

1) Hortum gördüğünüzde suyu, elektriği ve gaz (LPG) kaynağından kesin yanma oluşmuşsa gerekli şekilde müdahale edin.

2) Şiddetli şimşekle birlikte gözlenen fırtınalar bölgenizi tehdit etmeye başladığında, en son bilgi ve talimatları almak için radyo ve TV haber yayınlarını dinleyin.

3) Bir hortum görüldüğünde, pencereden, kapılardan ve dış duvarlardan uzakta kalın. Başınızı düşen nesnelerden ya da uçuşan döküntüden koruyun.

Evde ya da küçük bir yapıda, bodruma zemin katına ya da fırtına hücresine gidin. Eğer bodrum yoksa alt kattaki tuvalet, koridor gibi bir iç bölüme gidin. Her iki durumda da (ağır bir masa gibi) dayanıklı bir şeyin altına girin ve tehlike geçinceye kadar orada kalın.

4) Okulda, herhangi bir sağlık biriminde, fabrika ya da alışveris merkezinde iseniz, önceden belirlenmiş sığınak yerlerine gidin. En alt kattaki iç koridorlar genellikle en güvenilir yerlerdir. Pencerelerden ve açık yerlerden uzak  durun. Görevli personel ve yetkililer ile işbirliği yapın.

5) Gökdelende iseniz, mümkünse en alt kattaki küçük iç odalara ya da koridorlara ulaşın.

6) Araçta, treylerde ya da karavanda iseniz, derhal oradan çıkın ve daha dayanıklı bir yapıya gidin.

7) Eğer yakınlarda bir sığınak yoksa en yakın hendeğe veya bir ark (dar ve derince su kanalı) içine ellerinizle başınızı siper yaparak yüzükoyun uzanın.

8) Otomobil veya diğer bir araç içinde iseniz hortumdan kaçmaya çalışmayın. Bu fırtınaların süratli ve düzensiz hareketiyle başa çıkılmaz. Dar bir alandaki ani basınç değişikliğiyle meydana gelen hortum, girdap  şeklindeki çok şiddetli rüzgarla oluşur. Saatte yüzlerce kilometre hız yapabilecek kadar güçlü olan hortumların içindeki yatay rüzgarlar arabaları, ağaçları, evleri bile yıkabilir. Dikey olan akımlar ise  yıkılanları havaya uçurur. (Radikal)

Son Güncelleme: 08.08.2014 10:05
Anahtar Kelimeler:
MeteorolojiHortumNe Yapalı
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Yorumlardan doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderene aittir.