17 Kasım 2016 Perşembe 22:12
HDP’li Keresticioğlu’na hapis istemi

HDP İstanbul Milletvekili Filiz Kerestecioğlu hakkında, "Kanuna Aykırı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Düzenleme Yönetme Bunların Hareketlerine Katılma" iddiasıyla 3 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, 14 Şubat 2016 tarihinde KJA'nın Kadıköy Altıyol Boğa Meydanı'nda eylem çağrısı yaptığı, Kerestecioğlu'nun da bu eyleme katıldığı belirtildi.

İddianamede eylemin yüze yakın kadınla gerçekleştiği belirtilirken, kalabalığın yoğun araç ve yaya trafiğini aksatabileceği gerekçesiyle emniyet görevlilerinin gösterinin yapılabileceği müsait bir alan olmadığı, bu sebeple dağılmaları yönünde uyarılarda bulundukları anlatıldı.

Kadınların olduğu gruba daha sonra 200 kişilik bir grubun daha eklendiği, araç-yaya trafiğinin aksatıldığı, grubun uyarılara rağmen dağılmadığı kaydedildi. İddianamede bunun üzerine kalabalığın dağıtıldığı ve olayla ilgili tutanak düzenlendiği belirtildi.

Filiz Kerestecioğlu'nun "Kanuna Aykırı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Düzenleme Yönetme Bunların Hareketlerine Katılma" suçunu işlediği öne sürülen iddianamede, ifadesinin alınması için ikamet adresine ve iş yeri adresine çağrı kağıdı çıkarıldığı anlatıldı.

İddianamede, Kerestecioğlu'nun ifade vermediği, bu şekilde savunma hakkından vazgeçtiğinin kabul edildiği kaydedildi.

HDP İstanbul Milletvekili Filiz Kerestecioğlu hakkında, "Kanuna Aykırı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Düzenleme Yönetme Bunların Hareketlerine Katılma" suçunu işlediği gerekçesiyle 1 yıl 6 aydan 3 yıla kadar hapis cezası istemiyle Anadolu Asliye Ceza Mahkemesi'ne dava açıldı.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Yorumlardan doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderene aittir.