HDP Zergele’de yaralananları ziyaret etti

HDP heyeti, Zergele Köyü’ndeki katliama dair incelemeler başlattı

HDP Zergele’de yaralananları ziyaret etti

Halkların Demokratik Partisi (HDP) heyeti, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) hava saldırısında 8 sivilin hayatını kaybettiği 15’inin de ağır yaralandığı Zergele Köyü’ndeki katliama dair incelemeler başlattı.

İMC’de yer alan habere göre, heyette HDP Urfa Milletvekili Osman Baydemir, Siirt Milletvekili Kadri Yıldırım, İstanbul Milletvekili Hüda Kaya ve HDP’nın Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Nazmi Gür ile MYK üyesi Hatice Altınışık yer alıyor.

5 kişilik heyet Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nin Başkenti Erbil’de tedavi gören yaralıları ziyaret etti, Erbil yönetiminden temsilcilerle görüştü.

‘VİCDANSIZCA VURDULAR’

8 sivilin yaşamını yitirdiği Zergele Katliamı’nı incelemek üzere Irak Kürdistanı’na giden HDP heyeti ilk olarak hava saldırısında yaralanan 50 yaşındaki Hemed Emin Hıdır’ı Erbil’deki Rojava Hastanesi’nde ziyaret etti.

Ziyarette HDP milletvekilleri Osman Baydemir, Hüda Kaya ve Kadri Yıldırım’a Erbil Valisi Nevzat Kadi ile Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) parlamenterleri Sirvan İsmail, Neda Mergesor ve Erdelan Nureddin eşlik etti.

Genelkurmay Başkanlığı’nın “sivil yerleşim yerleri vurulmadı”, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın “bu alçakça bir yalandır” diye inkar ettiği Zergele Katliamı’nda yaralananlardan Hemed Emin Hıdır’ın durumu ciddiyetini koruyor.

Saldırıda annesi, iki kardeşi ve bir kuzeni de kendisi gibi bombardımandan yaralı kurtulan 33 yaşındaki Şükriye Ahmed’in ise durumu daha iyi ve hayati tehlikesi yok.

Şükriye Ahmed’i HDP heyetiyle fazla konuşamadı, “vicdansızca vurdular” diye tarif edebildi yaşadıklarını.

BAYDEMİR: GERÇEKLERİ TERS YÜZ ETME

HDP heyetinden Osman Baydemir, bu iki ziyaretin ardından, “sivil kayıp yok” diyen hükümete tepkiliydi.
“Zergele’de katliam yapıldığına dair haberler Ankara hükümeti tarafından reddedildi. Orada yaşamını yitirenlerin askeri güçler olduğu söylendi.

“Bugün hastanede ziyaret ettiğimiz yaralılar Ankara’daki açıklamaları çürüten niteliktedir. 20’yi aşkın sivil insanın yaralandığı, en az 8 sivil insanımızın yaşamını yitirdiğini şu anki temaslarımızda öğrenmiş bulunuyoruz.

“Bugüne kadar ki manipülasyon gerçekleri ters yüz etme ve kendi kamuoyunu yürütmüş olduğu haksız savaşta ikna etmenin aracı olarak kullanıyor.”

Güncelleme Tarihi: 05 Ağustos 2015, 10:17
YORUM EKLE