HDP'nin İzmir mitingi yasaklandı

HDP İzmir İl Örgütü'nün yarın Gündoğdu Meydanı'nda yapacağı miting yasaklandı

HDP'nin İzmir mitingi yasaklandı

HDP İzmir Milletvekili Müslüm Doğan, İzmir Valiliği’nin verdiği yasak kararının antidemokratik olduğunu ifade ederek, "Bir hafta önce MHP'nin başkan adayına bile Gündoğdu Meydanı'nın açılıyor ancak Meclis'in 3'üncü büyük partisine meydanın kapanması kabul edilebilir bir durum değildir" dedi.

İzmir Valiliği, Halkların Demokratik Partisi (HDP) İzmir İl Örgütü'nün yarın Gündoğdu Meydanı'nda yapacağı ve HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ'ın da katılacağı "Demokratik Siyaset Buluşması" mitingini "Kamu güvenliği" gerekçesi ile yasakladı.

Valiliğin mitingi yasaklamasına ilişkin HDP il binasında düzenlenen basın toplantısına HDP İzmir Milletvekili Müslüm Doğan'da katıldı.

Basın toplantısında konuşan HDP İl Eş Bakanı Gülay Bilici, yasaklama kararının hiçbir somut, meşru gerekçeye dayanmadığını belirterek, demokratik siyaset yapma hakkının engellenmesi ile örgütleme ve toplantı özgürlüğünün ortadan kaldırıldığını söyledi.

Valiliğin yasaklanmasının ardından alternatif bir program hazırladıklarını ifade eden Bilici, "Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ'ı Adnan Menderes Havalimanı'nda bir konvoyla karşıladıktan sonra il binasında halk ile buluşacağız" dedi.

Öte yandan, HDP'nin 5 Haziran Pazar günü Diyarbakır’da düzenleyeceği "Darbeye karşı demokratik direniş" mitingi de valilik tarafından yasaklandı.

Diyarbakır Valiliği’nin mitingi "güvenlik gerekçesiyle" yasakladığı öğrenildi.

Güncelleme Tarihi: 03 Haziran 2016, 16:45
YORUM EKLE