16 Mayıs 2015 Cumartesi 09:20
Hatay'da Suriyeliler Alevi mahallesine saldırdı, polis mahalleyi ablukaya aldı

Son günlerde sınıra yakın bölgelerde artan çatışmalar, Suriye kasabalarında Alevilerin katledilmesi ve mezhepçi söylemin tırmanması nedeniyle fazlaca tedirgin olan Hatay’ın merkez Antakya ilçesinin Sofular Mahallesi’nde, Suriyeli bir kişinin Alevi bir kadını sözlü olarak taciz etmesi üzerine kadının ağabeyi ile Suriyeli yurttaşın arasında tartışma çıktı.

Büyüyen tartışmanın ardından Suriyeli yurttaşın tanıdıklarına haber vermesi üzerine yaklaşık 60 kişilik bir grup mahalleye gelerek satır ve sopalarla kadının evine saldırdı. Camları ve kapıları kıran Suriyelilere mahalleliler de karşılık verince Suriyeliler mahalleden geri çekildi. Suriyelilerin mahalleye tekrar yönelmesi üzerine çevik kuvvet polislerinin mahalleye geldiği kaydedildi.

POLİSE TEPKİ

Polis mahalle halkını eve girmesi için zorlarken, mahalleliler de "kendimizi korumaya devam edeceğiz" diyerek uzun süre evlerine çekilmemekte direndi. Sendika.Org'un telefonla görüştüğü bir mahalle sakini ise polisin tutumuna tepki göstererek, "Dün önce bu mahalleden bir kadın tacize uğradı, karşılık verilince bu kez toparlanıp saldırıya geçtiler. Polis şimdi saldırganları yakalayacağı yerde bizi hedef alıyor" dedi.HALKEVİ VE HDP ARAYA GİRDİ

Hatay Halkevi ve HDP yöneticilerinin Sofulu Mahallesi'ne gelerek araya girmesiyle gerginliğin yatıştığı öğrenilirken, polisin mahalle dışına çıkmasıyla yurttaşlar da evlerine geçmeye başladı.

TACİZ PROTESTO EDİLECEK

Öte yandan, yaşanan taciz olayını protesto etmek amacıyla bugün saat 19.00'da Eğitim Sen önünde bir basın açıklaması yapılacağı belirtildi.

(DİHA, Sendika.Org)

Son Güncelleme: 16.05.2015 09:27
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Yorumlardan doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderene aittir.
Avatar
ali yar 2015-05-16 10:20:12

aleviler, bu oyunlara gelmezler,