Hasta tutuklular için 'mail kampanyası'

Diyarbakır Barosu, hasta tutukluların serbest bırakılması için bir kampanya başlattı...

Hasta tutuklular için 'mail kampanyası'

Diyarbakır Barosu, Eylül 2013 itibariyle Türkiye cezaevlerinde 163'ü ağır olmak üzere 544 hasta tutuklu ve hükümlü bulunduğunu belirterek, hasta tutukluların derhal serbest bırakılmasını istedi. Baro, bu amaçla başlattıkları mail kampanyasına destek çağrısında bulundu.

Diyarbakır Barosu Cezaevi Komisyonu yaptığı basın açıklamasında, "10 Eylül 2013 itibariyle Türkiye cezaevlerinde 163’ü ağır olmak üzere, 544 hasta tutuklu ve hükümlü bulunmaktadır" dedi.

"Sessizlik içinde boğulmaya bırakılan bu yaşamların insanlık onuruna aykırı koşullarda,  var olan en temel hakları da gasp edilmiş halde beklemekte" olduğunu ifade eden Cezaevi Komisyonu, "Bugün yasal olarak güvence altına alınmış olan 'zalimane, insanlık dışı, aşağılayıcı ve onur kırıcı davranışlarda bulunulamaz' hükmü geçerliliğini yitirmiştir" diye belirtti.

ADLİ TIP ADİL KARARLAR VERMİYOR

Adalet duygusunun zedelendiği ve toplumsal barışa zarar verildiği tepkisinde bulunan Komisyon, "Ayrıca Adli Tıp Kurumu’nun Adalet Bakanlığı’na bağlı, bağımsız ve tarafsızlıktan uzak işleyişi gibi nedenlerle adil ve hakkaniyetli kararlar vermediğini gözlemlemekteyiz" dedi.

Adli Tıp Kurumu’na yapılan başvuruların %90’ının reddedilmesinden de bu durumun açıkça anlaşıldığını kaydeden Cezaevi Komisyonu, "Bu nedenle Adli Tıp Kurumu bir an önce her türlü siyasi otoriteden bağımsız bir işleyişe kavuşturulmalı, kararlarını 'yaşam hakkı' önceliğiyle vermelidir" diye belirtti.

ÜÇ YILDA 268 TUTUKLU HAYATINI KAYBETTİ

Komisyon, cezaevlerinde insanları adeta ölüme terk eden bu politikalar nedeni ile 2010 yılında 161, 2011 yılında 41, 2012  yılında 66 mahpusun hastalık ve çeşitli sebepler nedeniyle yaşamlarını yitirdiğini kaydetti. 

MAİL KAMPANYASI

Adalet Bakanlığı bu konudaki hak ihlallerini meclise taşıyan soru önergelerinin çoğuna cevap vermediği eleştirisinde de bulunan  Diyarbakır Barosu Cezaevi Komisyonu, şu çağrılarda bulundu: "Tüm hasta tutsakların infaz ve tedavi koşullarının iyileştirilerek, bağımsız hekimlerce muayenesinin önünün açılması, ağır ve yaşamı tehlikede olan hasta tutsakların infazlarının durdurularak derhal serbest bırakılmalarını talep ediyoruz. Bu bağlamda, başlatmış olduğumuz ve Diyarbakır Barosu resmi internet sitesinde detaylarının yer aldığı MAİL Kampanyası’na tüm halkımızın katkı sunmasını bekliyoruz."   

Güncelleme Tarihi: 02 Şubat 2014, 14:51
YORUM EKLE