Halep'teki Kürt bölgeleri için 15 örgüt YPG'ye karşı birleşti

YPG'ye karşı birleşen örgütler, Halep'teki Eşrefiye ve Şeyh Maksud bölgelerindeki kontrolün kendilerine bırakılmasını istiyor

Halep'teki Kürt bölgeleri için 15 örgüt YPG'ye karşı birleşti

Aralarında Nusra Cephesi ve Ahrar'uş Şam'ın da bulunduğu 15 örgüt, YPG'nin elinde bulunan Halep'teki Eşrefiye ve Şeyh Maksud bölgelerinin kontrolünü ele geçirmek için bir araya geldi.

'Lebbyki Ya Uhta’ (Sana Geldim Kardeşim) adı altında birleşen gruplar, YPG'nin Kürt nüfusun yoğunlukta olduğu Halep’in Eşrefiye ve Şeyh Maksud bölgelerindeki kontrolü kendilerine bırakmasını ve bazı YPG üyelerinin kendilerine teslim edilmesini istiyor.

YPG’ye karşı birleşen grupların isimleri şöyle: Ahfadu Salatin, Ebu Amara Tugayları, Ahrar’uş Şam, Safva Tugayları, Birinci Fırka (Fevc’ul Evvel), Nusra Cephesi, Ahrar Suriye, Nureddin Zengi Hareketi, Kürt Cephesi, 16.Fırka, Fecr Hareketi, Şam Cephesi, Suriye Devrimcileri Tugayı, Feylak’uş Şam (Şam Şahinleri) ve Ceyş’ül İslam.

Al Jazeera Türk'ün yayınladığı "birleşme anlaşması metni" şöyle:BÖLGEYİ YPG KONTROL EDİYOR

Halep'in Eşrefiye ve Şeyh Maksud bölgelerinde çoğunluğu Kürt nufusu oluşturuyor. Bölge, YPG tarafından kontrol ediliyor.

Kaynak: T24, Al Jazeera, BirGün

Güncelleme Tarihi: 03 Mayıs 2015, 16:30
YORUM EKLE