Hakkâri ve Dersim'de 'Özel Güvenlik Bölgesi' ilanları

Hakkâri Valiliği, il merkezi ile 3 ilçede 'Özel Güvenlik Bölgesi' ilan ettiğini duyurdu. Dersim’in merkez, Ovacık ve Nazımiye ilçelerinde ise 20 bölge 1 Temmuz-1 Eylül 2016 tarihleri arasında “geçici askeri güvenlik bölgesi” ilan edildi

Hakkâri ve Dersim'de 'Özel Güvenlik Bölgesi' ilanları
Hakkâri Valiliği, il merkezi ile Yüksekova, Çukurca ve Şemdinli ilçelerinde bulunan belli alanların 15 gün süreyle sivillerin girişine yasakladığını duyurdu.

Valilikten yapılan açıklamada; 

“Merkez, Çukurca, Şemdinli ve Yüksekova ilçeleri sınırlarında bulunan;

* Koryürek - Samanlı Bölgesi 

* Mehendi Bölgesi 

* Işıklı-Kavuşak Bölgesi

* Küçe T. - Meydan T. – Yayla T.-2792 Rk.T.- Müzgikaya T. Bölgesi 

* Sipendere T.-İskender Sırtları-2904 Rk.T. Bölgesi 

* Beyaz Y.-Bala Y.-Arsen Kapısı-Eski Kırıkdağ Bölgesi 

* Otluca Kışlası Bölgesi 

* Bas Tepe Bölgesi

* Keşe Tepe Özel Güvenlik Bölgesi

* Erdağı Dikenli Bölgesi

“Merkez İlçe sınırlarında bulunan;

* Kilile Tepe Bölgesi, Cernil Tepe Bölgesi, Ganizark Mevkii, Bulhari Tepe Bölgesi ve Busindi Dağı Bölgesi,

“02 Temmuz 2016 günü saat 00:00:01’den 16 Temmuz 2016 günü saat 23:59:59’a kadar “Özel Güvenlik Bölgesi” ilan edilmiş olup vatandaşlarımızın yukarıda belirtilen bölgelere izinsiz olarak girmesi yasaklanmıştır” denildi.

DERSİM

Dersim’in merkez, Ovacık ve Nazımiye ilçelerinde 20 bölge “geçici askeri güvenlik bölgesi” ilan edildi.

Tunceli Valiliği’den yapılan açıklamaya göre, Ovacık’ta 13, merkezde 5, Nazımiye’de ise 2 alan 1 Temmuz-1 Eylül 2016 tarihleri arasında “geçici askeri güvenlik bölgesi” ilan edildi.

Valilik açıklamasında şunlar ifade edildi:

“Günlük hayatları olumsuz etkilenen vatandaşlarımız büyük mağduriyet yaşamaktadır. Tunceli Valiliği olarak öncelikle vatandaşların can ve mal güvenliğinin sağlanması, mevcut huzur ve güven ortamının devam ettirilmesi, devletin ve milletin her türlü terörist tehdidi ve saldırılarından korunması maksadıyla bölgede emniyet ve asayiş temin etmek için ilgili mevzuat çerçevesinde her türlü tedbir alınmıştır.

“2565 Sayılı Askeri Yasak Bölgeler ve Güvenlik Bölgeleri Kanununun 32/A maddesi gereğince 27.06.2016 tarihli ve 2016/8986 Sayılı Bakanlar Kurulu Kararıyla 1 Temmuz – 01 Eylül 2016 tarihleri arasında 20 bölgede ‘geçici askeri güvenlik bölgesi’ kararı alınmıştır. Kararla birlikte Ovacık’ta 13, merkezde 5, Nazımiye’de ise 2 alan geçici askeri güvenlik bölgesi ilan edilmiştir.”
Güncelleme Tarihi: 01 Temmuz 2016, 14:52
YORUM EKLE