Hafta sonu ısınacağız, yarın buzlanmaya dikkat!

Kar ve soğuk hava Cuma günü etkisini yitirecek…

Hafta sonu ısınacağız, yarın buzlanmaya dikkat!

İstanbul'da kentin her yerini beyaza boyayan kar, Perşembe günü etkisini kaybedecek. Ancak Perşembe günü don ve buzlanma uyarısı yapıldı.

Kar yağışı nedeniyle Türk Hava Yolları'nın (THY) bugün 39 seferi karşılıklı iptal edildi. Deniz ulaşımında aksaklıklar yaşanıyor.

CUMA ÖĞLE SAATLERİNDEN İTİBAREN ISINACAĞIZ

Soğuk hava dalgası ve yoğun kar yağışı yurdu terk edecek, Türkiye hafta sonunda ılık ve yağışlı havanın etkisine girecek.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden yapılan yazılı açıklamaya göre, geçen hafta sonundan bu yana yurt genelinde etkili olan soğuk hava dalgası ve yağışlı hava halen kuzey, iç ve doğu bölgelerinde etkisini sürdürüyor. Yağışlar, kar şeklinde gerçekleşiyor.

Yurdu etkileyen soğuk ve yağışlı havanın, yarın kuzey ve doğu bölgelerinde (Karadeniz, İç Anadolu'nun doğusu, Doğu Anadolu'nun kuzey ve doğusu ile Güneydoğu Anadolu'nun doğusu) kar yağışı şeklinde etkili olmayı sürdüreceği ve gece saatlerinde yurdu terk edeceği tahmin ediliyor.

Marmara'nın doğusu ve İstanbul'da etkili olan kar yağışının ise bugün akşam saatlerinden itibaren etkisini kaybederek tamamen kesilmesi bekleniyor.

Tahminlere göre, Türkiye cuma öğle saatlerinden itibaren bu kez Orta Akdeniz üzerinden gelecek ılık ve yağışlı sistemin etkisine girecek.

Marmara, Ege, Batı Akdeniz ile Eskişehir, Bolu, Düzce, Zonguldak çevreleri ve Ankara'nın batı ilçelerinde görülecek yağışlar, kıyı kesimlerinde yağmur, iç kesimlerinde kar ve zamanla karla karışık yağmur şeklinde olacak. Bu yağışlı sistem, hafta sonunda yurdun büyük bölümünde etkili olduktan sonra yurdu terk edecek.

Hissedilir derecede azalarak mevsim normalleri altına düşen hava sıcaklığının, yarın batı bölgelerden başlayarak, cuma günü ve hafta sonunda tüm yurtta artması bekleniyor.

Güncelleme Tarihi: 09 Ocak 2013, 23:25
YORUM EKLE