Guardian: Erdoğan, YPG ile anlaşmaya varmalı

"Erdoğan şimdi Batı'lı ortaklarıyla birlikte hareket etmeli ve PKK ile barış görüşmelerine yeniden başlamalı"

Guardian: Erdoğan, YPG ile anlaşmaya varmalı

İngiliz Guardian gazetesi 'Suriye'yi korumak için Türkiye'yi gözden çıkarmayın' başlığıyla yayınladığı yazıda "Türkiye Suriye Kürtleri konusunda Batı ile anlaşmazlığa bir son vermeli. IŞİD ile mücadelede ABD, PKK'nın Suriye yapılanması olan YPG ile samimi bir işbirliği yapıyor… Batılı ülkeler diğerleriyle kendi politikalarını birbirleriyle uyumlu hale getirmeli" denildi.

Gazetenin görüş sayfasında yazar Jean-Marie Guéhenno, Türkiye'nin bütün sıkıntılarına karşın jeopolitik açıdan Rusya ile Batı ve Ortadoğu ile Avrupa arasında bir denge çengeli olarak varlığını sürdürdüğüne vurgu yaparak Türkiye'yi hala 57 Müslüman ülke arasında ekonomisi gelişmiş, laik görüşlü ve 80 milyon nüfusu ile en demokratik Avrupa'nın güneydoğu sınırdaşı  olarak değerlendirdi.

Guéhenno şunları kaydetti:

"Türkiye Suriye Kürtleri konusunda Batı ile anlaşmazlığa bir son vermeli. IŞİD ile mücadelede ABD, PKK'nın Suriye yapılanması olan YPG ile samimi bir işbirliği yapıyor… Batılı ülkeler diğerleriyle kendi politikalarını birbirleriyle uyumlu hale getirmeli.

“Türkiye'yi Kürt hakları olmak üzere uluslararası standartlarda tutmalı ve geçen yıl yarıda kesilen barış görüşmelerine yeniden başlaması için ikna etmeli. Aynı zamanda PKK'nın ateşkesi sabotaj etmede büyük rol oynadığını kabul etmeli"

Yazar böyle bir atmosferde Batılı ülkelerle Türkiye'nin atması gereken adımları ise şöyle sıraladı:

"(Cumhurbaşkanı Recep Tayyip) Erdoğan şimdi Batı'lı ortaklarıyla birlikte hareket etmeli ve PKK ile barış görüşmelerine yeniden başlamalı, YPG ile de doğrudan görüşmelerle bir anlaşmaya varması gerekiyor. Buna karşılık batı; PKK'yı Türkiye'nin dengesini bozmasının kabul edilemeyeceği yönünde uyarmalı ve barış görüşmelerine geri dönmesi konusunda çağrı yapmalı, Türkiye'nin Rusya ile gerginleşen ilişkilerinin yumuşatılmasına yardımcı olmalı ve Türkiye ile AB arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi konusuna öncelik vermeli"

Yazar yazısını şu sözlerle sonlandırdı: "Suriye savaşı çoğalan uluslararası bir trajedi. Bu son coğrafi fırtınalarda Türkiye ve Batı açıkça aynı botun içinde."

Güncelleme Tarihi: 01 Mart 2016, 13:22
YORUM EKLE