Grup Yorum bileti satana 13 yıl hapis

6 üniversite öğrencisi 1 ile 13 yıl arasında ceza aldı…

Grup Yorum bileti satana 13 yıl hapis

Malatya'da Dünya Kadınlar Günü etkinliğine katılmak ve Grup Yorum konserine bileti satmak 'terör suçu' sayılınca 6 üniversite öğrencisi 1 ile 13 yıl arasında ceza aldı. Mahkeme başkanı da karardan hoşnut olmadığını söyledi.

Grup Yorum konserine bilet satmak ve 8 Mart etkinliğine katılmak gibi gerekçelerle haklarında "terör örgütü propagandası" suçundan dava açılan dördü üniversite öğrencisi altısı tutuklu yedi kişinin Malatya 3. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılandığı davanın dün görülen karar duruşmasında bir kişi beraat etti, altı kişi 1 ile 13 yıl arasında değişen hapis cezalarına mahkûm oldu.

Aileler, "Böyle adalet olmaz" diye isyan ederken mahkeme başkanı bile "Bu karardan hoşnut değiliz. Yasaları uyguluyoruz. Ceza yasasında düzenleme çalışmaları bulunuyor. İnşallah lehte düzenleme olur" dedi.

Cumhuriyet gazetesinin haberine göre; mahkeme heyeti, tutuksuz sanık Hatice Harman’ın beraatına karar verirken diğer altı tutuklu sanık ile ilgili olarak "örgüt üyeliği" ve "örgüt propagandası yapmak" suçlamasıyla 1 yıl ile 13 yıl arasında hapis cezası verdi.

Mahkeme heyeti tutuklu sanıklardan Ayça Kılınç'ın tutuklu kaldığı süreyi göz önüne alarak tahliyesine karar verirken diğer tutuklu sanıklar Kubilay Uçucu, Sevcan Göktaş, Erkin Kocaman, Yusuf Yılmaz ve Uğur Pektaş’a verilen ceza miktarı ve kaçma şüphesini göz önüne alarak tutukluluk hallerinin devamına karar verdi.

KIZIMIN RESMİNİ TAŞIDIM
Davanın tek tutuksuz sanığı olan ve mahkeme tarafından beraatine karar verilen Hatice Harman kızının resmini taşıdığı için kendisinin de yargılandığını söyledi.
 
DHKP-C davasından hüküm alan ve Malatya E-Tipi Ceza Evinde 2002 yılında başlatılan ölüm orucu nedeniyle cezası 6 ay ertelenen ve tedavi iççin Ankara Numune Hastahanesi’ne kaldırılan ancak tedaviyi kabul etmemesi nedeniyle 16 Aralık 2002 tarihinde hayatını kaybeden Feride Harman’ın, fotoğrafını 8 Mart 2011 günü dünya Emekçi kadınlar Günü nedeniyle düzenlenen yürüyüş sırasında taşıyan anne Hatice Harman için savcılık DHKP-C terör örgütünün propagandasını yapmak suçundan 3713 sayılı terörle mücadele yasası kapsamında cezalandırılması istendi. Mahkeme tarafından beraatine karar verilen Hatice Harman duruşma çıkışında yaptığı açıklamada, “Ben kızımın resmini taşımışım diye beni de yargılıyorlardı. Ben beraat ettim. Benimle birlikte 1 kişide tahliye oldu, 5 kişi de ceza aldı. Feride Harman benim kızım. Ölüm orucunda yaşamını yitirdi. 8 Mart Kadınlar Gününde kızımın resmini taşıdım. Onun için beni de yargıladılar. 'Sen niye taşıyorsun' dediler. Taşırım. Yüreğimde de taşırım. Elimde de taşırım. Benim kızımdır” dedi.
 
Bu arada sanık avukatları karara itiraz edeceklerini söylediler.

Duruşmayı CHP Milletvekilleri Veli Ağbaba ve Hüseyin Aygün de izledi.

Güncelleme Tarihi: 02 Şubat 2012, 23:01
YORUM EKLE