Genelkurmay'ın 'çatışma' açıklamasına YPG'den yalanlama

Genelkurmay, 'YPG ile çatışma oldu' dedi; YPG sözcüsü 'Olayın YPG'yle ilgisi yok' dedi...

Genelkurmay'ın 'çatışma' açıklamasına YPG'den yalanlama

Genelkurmay Başkanlığı Urfa’nın Ceylanpınar ilçesinde iki askerin ölümüyle sonuçlanan çatışmanın kaçakçılık yapanlarla değil, YPG’lilerle yaşandığını iddia etti, olayda 6 YPG’linin de hayatını kaybettiğini öne sürdü. YPG ise iddiayı yalanladı.

Genelkurmay, Ceylanpınar’da sınır bölgesinde bulunan Karadağ Hudut Karakolu sorumluluğundaki yedi numaralı çelik kule bölgesindeki askerlerin sınırdan geçmeye çalışan 10-15 kişilik bir gruba dur ihtarında bulunduğunu, bu grubun ise uyarıya ateşle karşılık verdiğini iddia etti.

Açıklamada çıkan çatışmada piyade erler Adem Döğüşgen ve Berat Sarıkaya’nın hayatını kaybettiği belirtildi. Olayda onbaşı Yiğit Şahan da yaralandı.

YPG SÖZCÜSÜ XELİL: OLAYIN YPG'YLE İLGİSİ YOK

Genelkurmay açıklamanın devamında çatışmada PYD üyesi olduğunu öne sürdüğü en az 6 kişinin de hayatını kaybettiğini iddia etti. Halk Savunma Birlikleri YPG ise Genelkurmay’ın iddiasını yalanladı. İMC TV’ye konuşan YPG sözcüsü Redur Xelil, olayın YPG ile ilgisinin olmadığını belirtti.

GENELKURMAY'IN AÇIKLAMASI

Genelkurmay Başkanlığı’ndan yapılan açıklama şu şekilde:

“3′üncü Hudut Alayı 1′inci Hudut Taburu 1′inci Hudut Bölük Komutanlığı (Ceylanpınar/ Şanlıurfa) Karadağ Hudut Karakolu sorumluluğunda bulunan Yedi Numaralı Çelik Kule bölgesindeki nöbetçiler tarafından, sınırın Suriye tarafından Türkiye istikametine yasa dışı geçiş teşebbüsünde bulunan 10-15 kişilik gruba “Dur” ikazında bulunulmuş, ikaza uymayan şahıslar tarafından, nöbetçilere ateş açılmıştır.

Anılan silahlı grup tarafından açılan ateş sonucu;

- P. Er Adem DÖĞÜŞĞEN,

- P. Er Berat SAĞIRKAYA ve

- Shh.Onb. Yiğit ŞAHAN ağır yaralanmıştır.

Yaralı personelden; P. Er Adem DÖĞÜŞĞEN Ceylanpınar Devlet Hastanesinde yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak saat 22.10′da şehit olmuştur. P. Er Berat SAĞIRKAYA ise, Gaziantep Üniversite Hastanesinde yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak, 22 Temmuz 2014 günü saat 02.45′te şehit olmuştur.

Shh.Onb. Yiğit ŞAHAN’ın tedavisine, Şanlıurfa Harran Üniversitesi Hastanesinde devam edilmektedir.

Saldırı olayını müteakip; olay yerine, Karadağ ve Aksoy Hudut Karakollarından süratle birer Ani Müdahale Mangası sevk edilmiş olup, açılan ateşe ateşle karşılık verilmiştir. Çatışmada, en az altı PYD/PKK mensubu teröristin öldüğü değerlendirilmektedir.”

Güncelleme Tarihi: 23 Temmuz 2014, 13:54
YORUM EKLE