Genelkurmay'ın Zergele katliamı açıklaması tıpkı Roboski'deki gibi

Genelkurmay, Zergele köyündeki katliamla ilgili, 'iddiaların titizlikle yeniden değerlendirildiğini ancak sivil yerleşim alanına rastlanmadığını' öne sürdü

Genelkurmay'ın Zergele katliamı açıklaması tıpkı Roboski'deki gibi

Genelkurmay Başkalığı, Kandil eteklerindeki Zergele köyünde 8 sivilin hayatını kaybetmesi ve 15 sivilin yaralanmasıyla ilgili açıklama yaptı.

Açıklamada, "Irak'ın kuzeyindeki ve yurt içindeki PKK’ya ait hedefler, çok titiz ve detaylı bir çalışma sonucunda, görüntülü verilere dayalı olarak teyit edilmiş şekilde, ehil personel tarafından belirlenmektedir. Basında yer alan iddia yeniden değerlendirilmiş, vurulan hedefin bir köy olmayıp bölücü terör örgütü mensubu teröristlerin barınma alanı olduğu, bombanın tesir alanı içinde ve yakınında sivil yerleşim alanı bulunmadığı belirlenmiştir," denildi.

ROBOSKİ'DE DE BENZER AÇIKLAMA YAPILMIŞTI

Genelkurmay Başkanlığı’nın Zergele katliamıyla ilgili bu açıklaması, akıllara 28 Aralık 2011’deki Roboski katliamında yaptığı açıklamayı getirdi. Genelkurmay, Şırnak’ın Uludere ilçesinde Roboski köylülerinin bombalanması ve 34 sivilin hayatını kaybetmesiyle ilgili şu açıklamaları yapmıştı:

“28 Aralık 2011 günü saat 18.39’da, Irak sınırları içinde hududumuza doğru bir grubun hareket halinde olduğu İnsansız Hava Aracı görüntüleri ile tespit edilmiştir. Grubun tespit edildiği bölgenin teröristler tarafından sıkça kullanılan bir yer olması ve geceleyin hududumuza doğru bir hareketin tespit edilmesi üzerine hava kuvvetleri uçakları ile ateş altına alınması gerektiği değerlendirilmiş ve saat 21.37-22.24 arasında hedef ateş altına alınmıştır. Olayın meydana geldiği yer, bölücü terör örgütünün ana kamplarının konuşlu olduğu, sivil yerleşim bulunmayan, Irak kuzeyindeki Sinat-Haftanin bölgesidir. Olay hakkında idari ve adli inceleme ve işlemler devam etmektedir.

NE OLMUŞTU?

Türk Silahlı Kuvvetleri’ne (TSK) ait savaş uçaklarının sivillerin bulunduğu Kandil’in Zergele Köyü’nü bombalaması sonucu 8 sivil hayatını kaybederken 15 kişi sivil de ağır yaralandı.

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesud Barzani de Zergele köyündeki katliama ilişkin yaptığı açıklamada, sivillerin katledilmesini kınayarak Türkiye’den sivil yerleşim yerlerini hedef almaması istedi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, bunu yapanların savaş suçuyla yargılanacaklarını söyledi.

Dışişleri Bakanlığı’ndan dün yapılan açıklamada, “Hava harekâtı sırasında PKK kayıplarının yanı sıra sivil kayıplar da meydana geldiği yönündeki haberler üzüntüyle karşılanmış ve haberlerde ileri sürülen iddialar hakkında inceleme ve araştırma başlatılmıştır” denilmişti. (İMC)

Güncelleme Tarihi: 02 Ağustos 2015, 22:46
YORUM EKLE
YORUMLAR
leyla qasım
leyla qasım - 3 yıl Önce

elbet bir gün bunların hesabı sorulur siz insanları salak mı sanıyorsunuz kan içici kolonyalist lümpen aşağılık insanlar barbarlar geçtiğiniz yerlerde ot bile yeşermiyor dönün ana vatanınız olan orta asyaya