Gaziantep IŞİD'in lojistik merkezi!

Bombacıların yolu Antep'ten geçiyor

Gaziantep IŞİD'in lojistik merkezi!

Diyarbakır, Suruç ve Ankara 'da düzenlenen 140 insanın can verdiği bombalı saldırıları düzenleyen ve bunlarla irtibatlı olan kişilerin yollarının Gaziantep'te kesişmesi dikkat çekiyor.

İsmail Saymaz'ın Radikal'de yer alan haberine göre Diyarbakır'da, 5 Haziran'daki HDP mitinginde patlayan bombayı alana yerleştiren saldırgan bu kentte yakalanmış, 20 Temmuz'daki Suruç katliamını gerçekleştiren Abdurrahman Alagöz'ün de Suruç'a Gaziantep'ten geldiği anlaşılmıştı.

Ankara'da 10 Ekim tarihinde düzenlenen barış mitingini kana bulayan ve şu ana dek 102 kişinin ölümüne neden olan saldırganların da başkente Gaziantep'ten geldikleri belirtiliyor.

Türkiye 'deki son bombalı saldırıları gerçekleştiren IŞİD militanlarının lojistik destek merkezi olarak kullandığı görülen Gaziantep’te, Suriye'ye geçerek IŞİD'e katılmak isteyen 10 kişi ile onlara aracılık eden 3 kişi, 11 Ağustos’ta gözaltına alındı.

İkisi Çin vatandaşı, altısı kadın olan 13 kişi hakkında ‘silahlı terör örgütüne üye olma’ suçuyla Gaziantep 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı. Grubun telefon görüşmelerinde sınır geçişleri ve sınırdaki tutuklamalar hakkında yaptıkları görüşmeler yer alıyor.

Gaziantep Cumhuriyet Başsavcılığı'nca hazırlanan iddianameye göre polis tarafından yapılan çalışmalar sonucunda yurt dışından gelen ve Suriye’de çatışma bölgelerine gitmek isteyen çok sayıda kişinin Gaziantep’teki IŞİD üyeleriyle irtibata geçtikleri saptandı. Suriye’ye gitmek isteyen bir grubun, IŞİD’e militan götürdüğü iddia edilen kişilerce Şehitkamil ilçesine bağlı Büyükpınar Mahallesi’ndeki (Sam mezrası) bir binaya yerleştirildiği ve uygun zamanda temin edilecek araçlarla Suriye'ye götürüleceği anlaşılınca soruşturma açıldı.

Bu soruşturma kapsamında 11 Ağustos’ta binadan çıkan T1267842 İsviçre plakalı bir araç ile 35 AF 243 plakalı bir araç binadan 300 metre uzaklıkta polis tarafından durduruldu. Araçta bulunan ve daha önce benzer suçlardan ötürü tutuklanıp serbest bırakılan Ahmet K., Uğur G. ve Fethi E. isimli şüpheliler gözaltına alındı. Ardından şüphelilerin çıktığı eve baskın yapıldı. Baskında altısı kadın, ikisi Çin vatandaşı olan 10 kişi daha gözaltına alındı. Gözaltına alınan kişilerin telefon ve tabletlerinde IŞİD’i, Bağdadi’yi ve cihadı öven çok sayıda görüntü olduğu tespit edildi. Iğdır, Konya, İstanbul , Gümüşhane, Gaziantep, Konya, İzmir, Kırıkkale ve Çin’den gelen 13 kişilik grup sevk edildikleri mahkeme tarafından tutuklandı.

GAZİANTEP LOJİSTİK MERKEZ

Cerablus ve Azez’e yakınlığından dolayı, Gaziantep, IŞİD için de önemli bir kent özelliğini taşıyor. Yurtiçinden ve yurtdışından IŞİD’e katılmak isteyenlerin uğrak mekânına dönüşen kentte, IŞİD’e katılım bir hayli fazla.

Gaziantep üzerinden IŞİD’e katılanlar arasında Diyarbakır, Suruç ve Ankara saldırıları yaptığı iddia edilen ‘Dokumacılar’ grubu üyeleri de bulunuyor. Adıyaman’dan IŞİD’e katılan gençlerin aileleri de çocuklarını geri getirmek için Gaziantep-Kilis bölgesinde aradıklarını defalarca dile getirmişti. Ceylanpınar’ın karşısında bulunan Tel Abyad’ın YPG’nin eline geçmesiyle, IŞİD’in elindeki son sınır noktası olarak kalan Cerablus’a ve Azez’e yakın olan Gaziantep, IŞİD militanları için daha önemli bir konuma geldi. Bu nedenle Diyarbakır, Suruç ve Ankara saldırganların Gaziantep’i lojistik üs olarak kullanmayı tercih ettiği belirtiliyor.

Gaziantep’te IŞİD ve benzeri cihatçı gruplarda savaşan çok kişinin saklandığını söyleyen İnsan Hakları Derneği Başkanı Hasan Önder Sulu, “IŞİD ve benzeri cihatçı gruplara katılan kişilerin Antep’in Hacıbaba, Çıksorut ve Vatan mahallelerinde gizlendiği iddia ediliyor. Mart ve temmuz aylarında Vatan ve Güzelvadi mahallesinde iki kişi IŞİD üyesi olduğu iddiasıyla öldürüldü. Üstelik öldürülenler Türkiye vatandaşıydı. Gaziantep’ten IŞİD’e çok sayıda katılım yaşandı. Hatta bunlardan bazılarının cenazesi Gaziantep’e geldi. Bir kısmının sağ olarak Gaziantep’e geldiği ve halen Gaziantep’te gizlendiği iddia ediliyor” diyor.

‘ESKİDEN SINIR DİYE BİR ŞEY YOKTU, ŞİMDİ GEÇİŞLER ZORLAŞTI’

IŞİD’in en çok sınır geçişi yaptığı yerlerden biri olan Karkamış’ta halk, yaklaşık 4-5 ay öncesine kadar IŞİD üyelerinin Cerablus’tan Karkamış’a geçerek büyükşehirlere dağıldığını, IŞİD’e katılmak isteyen kişilerin de Karkamış’tan Cerablus’a rahat rahat geçtiğini öne sürüyor. Ancak son dönemlerde sınır güvenliği artırılan Karkamış’ta IŞİD üyelerinin eskisi gibi rahat sınırı geçemediğini belirten Karkamış halkı, “Eskiden burada neredeyse sınır diye bir şey yoktu. Kim olduğunu bilmediğimiz gruplar Cerablus’tan Karkamış’a geliyordu. Suriye’ye geçmek isteyen yabancı insanlar Karkamış’a geliyordu. Artık asker sınırdan geçişe izin vermiyor” diyor.

Güncelleme Tarihi: 20 Ekim 2015, 09:18
YORUM EKLE