Fincancı, Nesin ve Önderoğlu hakkında 'jet hızıyla' iddianame hazırlandı

Özgür Gündem’in Nöbetçi Genel Yayın Yönetmenleri Erol Önderoğlu, Şebnem Korur Fincancı ve Ahmet Nesin hakkında iddianame hazırlandı

Fincancı, Nesin ve Önderoğlu hakkında 'jet hızıyla' iddianame hazırlandı

Özgür Gündem gazetesi ile dayanışmak amacıyla başlatılan "Nöbetçi Genel Yayın Yönetmenliği" kampanyasına katılmaları nedeniyle Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) Başkanı Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı, yazar Ahmet Nesin ve Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) Türkiye Temsilcisi Erol Önderoğlu'nun tutuklanmasının üzerinden daha iki gün geçmeden savcılık tarafından haklarında iddianame hazırlandı.

Erol Önderoğlu, Şebnem Korur Fincancı, Emine Beyza Üstün, İnan Kızılkaya ve Ahmet Aziz Nesin hakkında 3 ayrı dosyadan 3 ayrı iddianame hazırlanırken, hazırlanan iddianame İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderildi.

DİHA’nın haberine göre; bu isimler hakkında "Örgüt propagandası yapmak", "Suça tahrik" ve "Suç ve suçluyu övmek" iddiasıyla 2 yıldan 14 yıla kadar hapis cezası isteniyor.

Nesin hakkındaki iddianame İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'ne, diğer isimlerle ilgili iddianame ise 13. Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderildi.

‘Jet hızıyla’ hazırlanan iddianamenin önümüzdeki günlerde mahkeme tarafından değerlendirilmesi bekleniyor.

Güncelleme Tarihi: 22 Haziran 2016, 17:28
YORUM EKLE