02 Aralık 2017 Cumartesi 15:01
Financial Times: Zarrab, Erdoğan hakkında soru işaretleri yarattı

İngiliz gazetesi Financial Times, Halkbank’ın eski genel müdür yardımcısı Hakan Atilla’nın yargılandığı ve Reza Zarrab’ın tanık olarak ifade verdiği davaya yarım sayfa ayırdı. Gazete, ABD’deki yaptırımları ihlal davasının ‘Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile ilgili soru işaretleri yarattığını’ savundu.

Gazetenin New York ve Ankara’daki muhabirleri Gregory Meyer ve Laura Pitel’in imzalarını taşıyan haber, Zarrab’ın geçen yıl ABD’deki Disney World’e gidene kadar hayatını İstanbul’da ‘milyoner bir playboy olarak geçirdiğinin’ belirtilmesiyle başlıyor. Gazeteye göre Zarrab şimdi ise ‘Erdoğan ve onun dostlarını da töhmet altında bırakabilecek’ bir davanın odağına yerleşmiş durumda.

‘İLİŞKİLERİN KESİLMESİNE YOL AÇABİLİR’

İran’a entrika ile petrol ve gaz karşılığı milyonlarca dolar ödenerek yaptırımların ihlal edildiğinin öne sürüldüğünü hatırlatan Financial Times, “Bu dava Washington ile Ankara arasındaki ilişkilerin kesilmesine yol açabilir” diyor.

BBC Türkçe’nin tercümesine göre, haberde şu ifadeler kullanıldı: “Reza Zarrab mahkemede, dönemin başbakanı Sayın Erdoğan’ın iki Türk bankasına İran fonlarının söz konusu düzen için kullanılmasına ‘onay verdiğini’ söyledi. Ayrıca eski Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan’ın da, İran fonlarının Türk kamu bankası Halkbank üzerinden aklanması karşılığında, 45-50 milyon euro, 7 milyon dolar ve 2,5 milyon Türk Lirası rüşveti kabul ettiğini belirtti. Bu rüşvetlerin yaklaşık 5 yıl önce ödendiği iddia ediliyor. Sayın Zarrab, Sayın Çağlayan’ın, Sayın Erdoğan’ın kendisine Türk bankalarının bu düzene katılımına izin için talimat verdiğini de söyledi.”

Haberde, ’17-25 Aralık operasyonları, Erdoğan’ın ısrarla Türkiye’nin ABD’nin yaptırımlarını ihlal etmediğini söylediği, Türk yetkililerin davayı bir komplo olarak gördükleri ve Fethullah Gülen’e bağlamaya çalıştıkları, Eylül ayından bu yana Türk Lirası’nın Amerikan Doları karşısında yüzde 15 değer kaybettiği, Türkiye’de Türk bankalarına büyük cezalar kesilmesinden korkulduğu’ belirtiliyor. Gazeteye göre ABD’deki davanın yanı sıra Washington’un Suriye politikası ve Fethullah Gülen’i Türkiye’ye iade etmeyi reddetmesi, iki NATO müttefiki arasındaki ilişkileri çok uzun süredir görülmedik ölçüde düşük bir noktaya indirmiş durumda.

‘YILDIRIM DOLANDIRICILIĞA DEĞİL, İTİRAFÇILIĞA YANLIŞ DEDİ’

Financial Times’taki haber, Başbakan Binali Yıldırım’ın Cuma günü yaptığı konuşmadaki  şu cümleleriyle noktalanmış: “Bu dava hukuki olmaktan çıkmış, siyasi bir şekle dönüşmüştür. Amaç Türkiye’yi, Türk ekonomisini sıkıştırmaktır. İnşallah (Reza Zarrab) içinde bulunduğu bu yanlıştan döner.”

Gazete haberin sonunda, Yıldırım’ın “yanlış” olduğunu vurguladığı şeyin, Zarrab’ın ABD’nin İran’a yönelik yaptırımlarının ihlali sırasında oynadığı iddia edilen rol değil, Amerikalı savcılarla işbirliği yapması olduğunu da eklemiş.

Kaynak: Gazete Duvar 

Son Güncelleme: 02.12.2017 15:10
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Yorumlardan doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderene aittir.