27 Ağustos 2015 Perşembe 14:17
Financial Times muhabiri Cizre'den yazdı: Öfkeli Kürt gençleri artık taşa değil, silaha sarılıyor

Financial Times'tan Piotr Zalewski imzalı "Türkiye'deki öfkeli genç Kürtler silaha sarılıyor" başlıklı haberde, 'Türkiye'nin güneydoğusunda, hükümete öfkeli Kürt gençlerin bir zamanlar polise taş atarken bugün silahlandığı' belirtiliyor.

BBC Türkçe servisinin aktardığına göre, haberde, "çatışmaların yeniden başlamasıyla Türkiye'nin güneydoğusunda doğrudan PKK üyesi olmayan bazı gençlerin silahlandığı ve eylemler gerçekleştirdiği" bildiriliyor.

Silahlanan gençlerle de görüşen Financial Times muhabiri, haberde özetle şu ifadelere yer veriyor:

"Yüzünün üzerine yünden kar maskesi çekmiş bölge yerlisi bir genç, Rıdvan, otomatik tüfeğini alıp devriyeye çıkmaya hazırlanırken 'PKK'ye katılmaya ihtiyacımız yok, çünkü PKK halktır' diyor.

"Makineli tüfeklerle silahlanmış, ilk gençliklerinin sonlarında ya da 20'lerinin başlarındaki altı arkadaşı onu takip ediyor. İçlerinden biri roketatar taşıyor (Onların ve Rıdvan'ın adı haberde değiştirildi). Ekibin bazı üyeleri kendileriyle ilgili YDG-H'yi (Yurtsever Devrimci Gençlik Hareketi) işaret ediyor. Diğerleri buna bağlı gözükmüyor. Bir tanesi, 'Bizi nasıl istiyorsan öyle adlandır' diyor ve ekliyor: 'Bizimle PKK arasında fark yok'.

'BİZE SİLAHLARIMIZI BIRAKTIRABİLECEK TEK KİŞİ APO'DUR'

Haberde Suruç saldırısı ardından Ceylanpınar'da iki polise yönelik saldırıyı takiben, hükümetin PKK'ye yönelik hava operasyonlarına başladığı hatırlatılıyor.

Haber daha sonra özetle şöyle devam ediyor:

"Kargaşa Cizre'ye, Temmuz ayının sonunda, 23 yaşındaki Abdullah Özdal'ın sokak eylemlerinde silahla vurulmasıyla ulaştı. Birkaç gün sonra başka bir genç, 17 yaşındaki Hasan Nerse, polis tarafından öldürüldü. Bölge sakinleri ve de Halkların Demokratik Partisi (HDP) onun, elleri kelepçelendikten sonra yakın mesafeden vurulduğunu iddia ediyor.

"Tutuklamalar olacağı tahminiyle militanlar, polis araçlarının mahallelerine girmesini engellemek için Cizre çapında barikatlar kurdu, hendekler kazdı, birçok yola mayın döşedi. Bir polis iki hafta önce burada, PKK'nin bir roket saldırısında öldürüldü. Bir sivil, militanların yol kenarına döşediği bombanın, arabasının altında patlaması sonucu öldü.

"Silahlı gruplar Cizre'nin büyük bölümünü ve güneydoğudaki birçok başka ilçeyi kontrol ediyor gibi görünüyor. Bu gruplar sokaklarda devriye geziyor, barikat kuruyor ve düzenli saldırılar gerçekleştiriyor.

"Yerel gazeteci Cihan Ölmez, 'Birkaç yıl önce bu çocuklar polise taş ve molotof kokteyli atıyordu ve bazıları hapse girdi. Şimdi silahları var' diyor.

"Cizre'deki militanlar PKK'nin Kuzey Irak'taki liderliğinden emir aldıklarını reddediyor. Silaha sarılma kararının kendilerine ait olduğunda ısrar ediyorlar. Temmuz ayındaki genel seçimlerde Cizre'de yüzde 92 oranında oy alan, ulusal çaptaysa yüzde 13 oranında oy kazanan HDP'nin de aralarında bulunduğu kendi politikacılarının ateşkes çağrılarına da çok az tahammülleri var.

"Başka bir genç militan, Hewal, PKK'nin tutuklu lideri Abdullah Öcalan'ı işaret ederek, 'Bırakalım barış için çağrı yapsınlar, ama bize silahlarımızı bıraktırabilecek tek kişi Apo'dur' diyor."'ŞİMDİ SAVAŞ TAM BURADA'

Haberin sonunda "Suriye'nin kuzeyinde IŞİD'le savaşan YPG'nin PKK'nin bir kolu olduğu" belirtildikten sonra tekrar bir gencin sözlerine yer veriliyor:

"Dağlara da gitmedik, Suriye'ye de gitmedik çünkü bunun gelmekte olduğunu tahmin ettik' diyor Rıdvan ve ekliyor: 'Şimdi savaş tam burada."

Son Güncelleme: 27.08.2015 14:25
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Yorumlardan doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderene aittir.
Avatar
halk 2015-08-27 17:54:53

sayın site teröriste militan demeyin.artık mağdur olan bir kürt halkı yok.o silah sıkanlar terör için yapıyorlar bunu.mağdurluğa kalırsa başka insanlar onlardan daha mağdur.bırakın bu küflenmiş şablon kelimeleri.özgürlüğün yolu uyuyan gencecik insanları ensesinden vurmaktan geçmez.

Misafir Avatar
zurna 2015-08-27 23:35:03 @halk

helal kardeşim. 10 numara 5 yıldız yorum

Beğenmedim! (0)
Avatar
sıradan genç mi 2015-08-27 18:34:45

demekrat habermiş. düpe düz taraflı yayın yapıyorsunuz. eline silah alanda onlara yataklık yapanda geberir bu böyle biline.. bekleyin ve görün...

Misafir Avatar
zurna 2015-08-27 23:35:41 @sıradan genç mi

eline silah alanın o silahı götüne sokana kadar devam edecek bu.

Beğenmedim! (0)
Avatar
dimitri 2015-08-27 19:14:34

sehirde evler bile bombalaniyosa kimin mesruiyeti oldugu tartisilir halkin ne istedigi belli niye bu zorbalik

Misafir Avatar
zurna 2015-08-27 23:36:19 @dimitri

lan sana küfür etmek istemiyorum. adam değilsin o kadar.

Beğenmedim! (0)
Avatar
Gercek ahlak? 2015-08-27 21:36:47

2013 newrozda silahları bırakın dediğinde çok mu dinlediniz önder apo'yu? Bu silahlar iki günde mi taşındı evlere,iki günde mi herkes milis oldu? Devlet her ne kadar kandırmaya,oyalamaya çalışsa da bu süre içinde kürtlerde hiç boş durmadılar ve en az devlet ahlakında süreci götürdüler...

Avatar
noktahat 2015-08-27 21:37:09

Sayın halk kadını öldürüp vucudunu teşhir etmekten mi geçer,;yok saymaktan mı. Orantusiz guc kullanıp oldurmekten mi gecer?

Misafir Avatar
zurna 2015-08-27 23:37:29 @noktahat

lan yolda giden suçsuz kadına ateş edersiniz siz fistanlı şerefsizleri savunma burda

Beğenmedim! (0)
Avatar
APO 2015-08-28 02:11:18

nice kürt gencleri kimyasal gazla öldürüldü silahsiz genclerin kulak burun lari kesilip agizlarina konarak aillelerine yollandi . Bunlari unutmadi Kürtler

Avatar
Zurna ha 2015-08-28 04:02:22

Lan asil oruspu cocugu olan sensin it erif Bi bak once devlet doguda millete ne zulum yapiyor sen neyi savunuyorsun bence sen bi git Anana sor kensin sende 1 babanin kani yok bir suru var