19 Ağustos 2015 Çarşamba 16:09
Erzurum'da Tekman Kaymakamı, Türkçe dışındaki dilleri yasakladı

Erzurum'un Tekman ilçesinde Kaymakam Lütfullah Ün tarafından tüm kamu kurumlarına gönderilen bir yazıyla devlet dairelerinde 'Türkçe dışında herhangi bir dilde konuşulmasına izin verilmemesi, buna göz yumanların ise cezalandırılacağı' yönünde talimatta bulunduğu öne sürüldü.

DİHA'nın haberine göre, 14 Ağustos tarihli elektronik imzayla gönderilen talimatta, "Kamu personellerinin kamuya ait alanlar içerisinde gerek kalmadıkça Türkçe dilinden başka bir dil konuşulmaması konusunda, kurum amirlerine gerekli hassasiyetin gösterilmesi ve uymayan personel hakkında yasal işlem yapılacağının bilinmesi herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesini rica ederim'' denildi.

DBP VE HDP'DEN TEPKİ

DBP ve HDP ilçe örgütleri ise, HDP binası önünde yaptıkları açıklamayla kaymakamın skandal gibi talimatına tepki gösterdi.

HDP Erzurum Milletvekili Seher Akçınar Bayar'ın da katıldığı açıklamada konuşan HDP İlçe Eşbaşkanı Fatih Doğan, "Bu şehirde yaşayan insanların yüzde 99'u kendi ana dilleri olan Kürtçe konuşmakta ve kendilerini böyle ifade edebilmektedir. Son dönemlerdeki siyasal süreçte göz önünde bulundurulduğunda, bu genelge 90'lı yılların yasakçı mantık ve pratiği ile örtüşüyor. Bu yasağı kabul etmiyor ve anadilimizi yaşamın her alanında özgürce kullanana kadar mücadelemizi devam ettireceğimizi belirtiriz'' dedi.

SUÇ DUYURUSUNDA BULUNULDU

HDP Milletvekili Seher Akçınar Bayar da, Kaymakam hakkında suç duyurusunda bulunduklarını, yine hem İçişleri Bakanlığı hem de Erzurum Valiliği nezdinde girişimlerde bulunacaklarını ifade etti.

Son Güncelleme: 19.08.2015 16:15
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Yorumlardan doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderene aittir.
Avatar
berat 2 yıl önce

ola herkes ileri giderken bunlar geri vitese takmış gidiyor,demedi demeyin bu kafalar ülkeyi hırlarına kurban edecek ve gün gelecek abooooo ne etmiş lan bunlar bize diyecek bu halk ama saate bakacak iş işten geçmiş olacak,demedi demeyin

Avatar
INTIKM. 2 yıl önce

YUCEL KAPLAN. ULAN BEYINSIZ OKUDUGUNU ANLAMIYORSUN DAHA MAL. TURKCE DISINDA KONUSULMAMASI DIYOR ANLADIN MI DEVLET DAIRESINE YAZI MI YAZIYOR ORDA GERIZEKALI

Avatar
dimitri 2 yıl önce

rezillik pacalardan akiyo kimsin ulan sen

Avatar
koca kurt 2 yıl önce

şerefsizler imza nerede neden milleti galayana getiriyorsunuz

Avatar
GERCEK 2 yıl önce

KUCUK BEYINLI KOCA KURT. ELEKTRONIK IMZAYLA GONDERILMIS BEYIN OZURLU MAL KURT

Avatar
VATANDAŞ 2 yıl önce

90'lara geri döndük: dil yasaklıyormuş yasakla bakalım türkiye halkı eskisi gibi deil kardaş uyan artık....

Avatar
KOCA KURT 2 yıl önce

kesin öyledir elektronik imzadir mal kardeşim niye imza ve ad kismi var o zaman doğuda bulunmasam gerçek kürt kardeşlerim olmasa bunlar gibi şeref yoksunlari yüzünden kötü düşüneceğim ama pkk ne olduğu belli dinsiz ermeni tohumlari ama kürtler dindar ve insaniyetli