Erdoğan: Ey Amerika, bizimle beraber misiniz yoksa PYD ve YPG'yle mi?

Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda muhtarlarla bir araya geldiği 20’inci toplantıda konuştu

Erdoğan: Ey Amerika, bizimle beraber misiniz yoksa PYD ve YPG'yle mi?
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 20'inci kez seslendiği muhtarlar toplantısında, “Ey Amerika! Bizimle beraber misiniz yoksa bu terör örgütü PYD ile YPG ile mi berabersiniz? Bunların hiçbirini bugüne kadar tanıyamadığınız için bölge kan revan içinde” dedi.

Erdoğan, ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby'nin 'PYD' ile ilgili açıklamasını eleştirerek "Kalkıyor şu anda biz Amerika'ya diyoruz ki 'Bu terör örgütüdür'. Amerika'nın yetkilileri kalkıyor, 'Hayır biz onları terör örgütü olarak görmüyoruz'. Ey Amerika, size kaç kere söyledim. Siz bizimle beraber misiniz yoksa bu terör örgütü PYD ve YPG'yle mi berabersiniz? Ey Amerika, ne PKK'yı bize tanıtabilirsiniz ne PYD'yi bize tanıtabilirsiniz ne YPG'yi bize tanıtabilirsiniz. Bunları biz gayet iyi biliriz. DAİŞ'i de biz biliriz, bunları da biz biliriz. Ama siz bunların hiçbirini bugüne kadar tanıyamadınız. Tanıyamadığınız için bölge kan gölü halinde. Bu nasıl ortaklık? Anlamak mümkün değil. Defalarca anlatmamıza rağmen karşımızda susuyorlar. Gıyabımızda biz böyle bakmıyoruz bunlara, diyorlar. Siyasetin dilini, diplomasinin imkanlarını, pazarlık gücünü biz bugüne kadar ihmal etmedik. Bundan sonra da etmeyeceğiz" ifadelerini kullandı.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, başkent Washington’da düzenlediği basın toplantısında, YPG’ye verdikleri desteği sürdüreceklerini söylemiş, “Türkiye’nin, YPG ile ilgili endişelerini anlıyoruz. Ancak YPG, IŞİD ile mücadelede en başarılı güçlerden biri. Biz onları terörist örgüt olarak görmüyoruz ve kendilerini desteklemeyi sürdüreceğiz” demişti.

(Kaynak: Evrensel – imc tv)

Güncelleme Tarihi: 10 Şubat 2016, 15:00
YORUM EKLE
YORUMLAR
rojavalı
rojavalı - 2 yıl Önce

fıratın batısında ypg bayrakları var ey tayyip nerdesin yüreğin varsa müdahale etsene ciğerin varsa abd ye rest çeksene.yemiyor değilmi