03 Eylül 2015 Perşembe 20:37
Erdoğan, Ethem’i vuran Şahbaz’ı böyle sahiplenmişti: Polis kendini savunmayacak mı?

Gezi eylemlerindeki polis şiddetini, “Soruyorlar talimatı kim verdi diye. Ben verdim” diye savunan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, bugün tahliye edilen katil zanlısı polis Ahmet Şahbaz’a da, “Polis kendini savunmayacak mı?” diye arka çıkmıştı.

Ankara’daki Gezi eylemlerinde Kızılay’da Ethem Sarısülük’ü başından vurarak öldüren polis Ahmet Şahbaz, ‘olası kasıt’ ve ‘ağır tahrik’ indirimleri uygulanarak yedi yıl dokuz ay 10 gün hapis cezasına çarptırılmıştı. Yargıtay’ın bu kararı bozmasının ardından Şahbaz, bugün tutuksuz yargılanmak üzere tahliye edilmişti.

Diken.com.tr'nin derlediği haber şöyle:
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ise 6 Aralık 2014’te Anadolu Aslanları İş Adamları Derneği (ASKON) toplantısındaki konuşmasında ABD’nin Ferguson kasabasındaki eylemlerde Amerikan polisinin tutumuyla, Türkiye’deki polisi kıyaslamıştı.

Erdoğan, Şahbaz’a böyle arka çıkmıştı: “Ferguson, Arizona’daki olaylar… Adamı yatırıyorlar yere ve kafasını yere vurup, nefessiz bırakıp öldürüyorlar. Silah yok, Molotof kokteyli yok. Burada polisimiz vatandaşı mı öldürdü, silah mı çekti? Polisi öldürecekleri anda polis kendini savunmayacak mı? Savunacakları anda paralel yargı bakıyorsunuz sekiz seneye mahkum ediyor.”

NE OLMUŞTU?

Davanın 3 Eylül 2014’te görülen karar duruşmasında, Şahbaz’a ‘olası kasıt’ ve ‘ağır tahrik’ indirimleri uygulanarak yedi yıl dokuz ay 10 gün hapis cezası verilmişti. Mahkeme bu kararı, savcının 33 yıl dört ay hapis talebinde bulunmasına rağmen almıştı.

Yargıtay Başsavcılığı, Şahbaz’ın ‘olası kasıt’ değil ‘kasten adam öldürme’ suçlamasıyla yargılanması gerektiğini belirtip cezayı az bularak bozulmasını istemiş; Yargıtay 1’inci Ceza Dairesi de yerel mahkemenin kararını usül yönünden bozmuştu.

Ankara Valiliği ise davanın Ankara’da görülmesi durumunda tutuklu olarak yargılanan Şahbaz’ın cezaevinden adliyeye getirilip götürülmesi sırasında saldırıya uğrayabileceği ve ‘kaçırılıp öldürülebileceği‘ gerekçesiyle davanın taşınmasını talep etmişti.
Yargıtay 5. Ceza Dairesi de, 7 Eylül’de görülecek duruşmanın Aksaray’a nakledilmesine hükmetmişti.

Son Güncelleme: 03.09.2015 20:45
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Yorumlardan doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderene aittir.