02 Kasım 2012 Cuma 15:53
Diyarbakır Mitingi yasaklandı, Kışanak cevap verdi

Diyarbakır Valiliği, yarın İstasyon Meydanı'nda yapılması planlanan "Özgür yaşam için vicdan buluşması" mitingine yasak getirdi. . Valilik, kararı Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Diyarbakır il ve ilçe örgütlerine, TUHAD-DER, MEYA-DER, GÖÇ-DER ve 78'liler Derneği'ne bir yazıyla bildirildi.

Yasaklama kararında, "Milli güvenlik, suç işlenmesinin önlenmesi, kamu düzeninin başkalarının hak ve özgürlüklerinin korunması amacıyla, başta ilimiz İstasyon Meydanı olmak üzere, ilimiz merkezinde toplantı olabilecek diğer tüm açık alanlarda 3 Kasım 2012 tarihinde bahse konu olan amaçlar doğrultusunda gerçekleştirilmek istenilen her türlü toplantı, gösteri, yürüyüşü, eylemi ve etkinlikleri Valilik makamının 1 Kasım tarihi itibariyle yasaklanmıştır," denildi.

'MİTİNG YAPMAK, KAMUOYU OLUŞTURMAK ANAYASAL HAKTIR'

Yasağa ilişkin konuşan BDP Eş Genel Başkanı Gültan Kışanak ise valiliğin aldığı kararın hukuksuz ve yasadışı olduğunu belirterek, kararın temel hak ve özgürlükleri engelleyen bir karar olduğunu ifade etti.

Kışanak, "Miting yapmak, kamuoyu oluşturmak bir anayasal haktır. Biz bu anayasal hakkımızı kullanmak istedik. Ancak vali anayasayı ihlal suçu işledi bir kez daha. Ayrıca yapacağımız mitingin sloganı ,'Özgür yaşam için vicdan buluşması' olarak planlandı," dedi.

Bugün cezaevlerinde açlık grevinin 52. günü olduğunu söyleyen Kışanak, "İnsanlar her saniye ölüme biraz daha yaklaşıyorlar. Biz yapacağımız bu miting ile vicdanlara sesleneceğiz. Kamuoyunda duyarlılık oluşturmak ve çözüm konusunda adım atmak üzere bu mitingi planladık,"  Öyle gözüküyor ki; Diyarbakır valisi ölümlerin önlenmesi ve vicdanların harekete geçmesi konusunda olumsuz bir tutum içindedir" dedi.

Kışanak, yarın saat: 12.00'da BDP Eş Genel Başkanları, milletvekilleri ve DTK Eşbaşkanları ile birlikte kitlesel olarak Batıkent Meydanı'nda valiliğin kararını protesto edeceklerini söyledi.

Son Güncelleme: 03.11.2012 02:09
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Yorumlardan doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderene aittir.