Diyarbakır Hani’de bombalı araçla saldırı

Diyarbakır'da Hani Jandarma Komutanlığı'na bombalı araçla saldırı yapıldı

Diyarbakır Hani’de bombalı araçla saldırı
Diyarbakır'ın Hani İlçe Jandarma Komutanlığı'na bombalı araçla saldırı oldu. 

Bomba yüklü tankerle düzenlenen saldırıda hayatını kaybedenlerin sayısı 3'e yükseldi. 

Olayın hemen ardından 1 asker hayatını kaybetmişti. Sabah saatlerinde yaşamını yitiren askerlerin sayısının 2'ye çıktığı bildirilirken az önce 3'e yükseldiği TSK tarafından duyuruldu.

TSK ayrıca, 38'u asker 46 kişinin yaralandığını bildirdi.

Şiddetli patlamada İlçe Jandarma Komutanlığı binasında da büyük hasar meydana geldi. Yaralılar Hani Devlet Hastanesi’nde yapılan ilk müdahalelerinin ardından askeri helikopterler ve bölgeye ulaşan ambulanslarla alınarak Diyarbakır Asker Hastanesi’ne nakledildi. 

YAYIN YASAĞI

Hani Sulh Ceza Hakimliği, Diyarbakır’ın Hani ilçesinde dün meydana gelen bombalı saldırıyla ilgili yayın yasağı getirilmesini kararlaştırdı.

Radyo ve Televizyon Üst Kurulundan (RTÜK) yapılan açıklamada, Hani Sulh Ceza Hakimliği’nin, 11 Nisan Pazartesi günü Hani’de meydana gelen bombalı saldırı nedeniyle, soruşturma tamamlanıncaya kadar soruşturma dosyası kapsamında medyada her türlü haber, röportaj, eleştiri ve benzeri yayınların yapılmasının yasaklanmasına karar verdiği belirtildi.

GENELKURMAYDAN AÇIKLAMA

Genelkurmay Başkanlığı, dün gece bombalı araçla düzenlenen saldırıda 1 askerin yaşamını yitirdiğini, 39’u asker 47 kişinin yaralandığını bildirdi.

Genelkurmay Baykanlığı’nın resmi internet sitesinde sabah saat 08.00 de yapılan açıklama şöyle; “11 Nisan 2016 Pazartesi günü saat 23.10 sularında, kışla içinde lojmanların da bulunduğu Diyarbakır-Hani İlçe Jandarma Komutanlığı nizamiyesi önünde bölücü terör örgütü mensubu teröristlerce patlayıcı madde yüklü bir aracın patlatılması sonucunda, bir kahraman silah arkadaşımız şehit olmuş, 39 kahraman silah arkadaşımız, 6 yakını ve 2 sivil vatandaşımız yaralanmıştır. Yaralılar derhal hastaneye sevk edilmiş olup tedavilerine devam edilmektedir. Bizleri derin bir acı ve üzüntüye boğan bu alçakca girişilen saldırıda hayatını kaybeden aziz şehidimize Allah’tan rahmet, değerli ailesine, yakınlarına, Türk Silahlı Kuvvetleri mensuplarımıza ve Yüce Türk Milletine başsağlığı ve sabır, yaralanan kahraman silah arkadaşlarımız ile yakınlarına ve sivil vatandaşlarımıza acil şifalar temenni ediyoruz. Kamuoyuna saygı ile duyurulur.”

Güncelleme Tarihi: 12 Nisan 2016, 00:01
YORUM EKLE