Diyanet'te bir skandal daha: Soma'da camilerden toplanan eski eserlerle Mercedes alınmış!

Diyanet, skandalın ortaya çıkmasının ardından 2 yıl gecikmeli soruşturma başlattı

Diyanet'te bir skandal daha: Soma'da camilerden toplanan eski eserlerle Mercedes alınmış!

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez’in 1 milyon TL’lik makam aracıyla başlayan skandalın ardından, Manisa’nın Soma ilçesinde camilerdeki değerli halı, kilim, el yazması gibi eserlerin toplatılarak tutanaksız satıldığı da ortaya çıktı.

Bugün'deki Hasan Önal imzalı habere göre, Manisa’nın Soma ilçesi müftülüğünde görev yapan şube müdürü H.Ö. yaklaşık 200 din görevlisini 2013 yılında toplayarak camilerdeki eski halı, kilim, el yazması eserler ve tarihi niteliği bulunan eşyaların toplatılmasını istedi.

TBMM’ye verilen şikayet dilekçesine göre H.Ö. imamlara yaptığı konuşmada “Bakın bu halı çok değerli. Camilerinizde böyle halılar varsa haber verin, biz gelip alalım. Bu halı 2-3 bin lira yapar. Bu halı gibi onları satabiliriz. Bu eserler caminizde atıl kalmasın, değerlendirelim” dedi.

Buna göre, din görevlilerini kısa süre sonra H.Ö.’nün selamını ileten eski eser taliplileri aramaya başladı.

Toplatılan yüzlerce eski eser, halı ve kilim herhangi bir tutanak tutulmadan satıldı. Diyanet, olayın ortaya çıkmasıyla soruşturma başlattı. İmamlar soruşturma kapsamında alınan ifadelerinde eski eserleri toplayan kişilerin kendilerini arayarak “Biz yanarsak sizin de başınız yanar” diye tehdit ettiği söyledi.

'KENDİNE MERCEDES ALDI' İDDİASI

Meclis’e gönderilen dilekçede, Diyanet İşleri Teftiş Kurulu’nun olayla ilgili tutanak, belge ve ifadelere sahip olduğu kaydedildi.

Öte yandan olayla ilgili bir başka iddia da skandalın merkezindeki H.Ö.’nün eski eserlerin satılmasıyla kendisine Mercedes alması oldu. Buna göre, H.Ö. tepkilerin ardından Mercedes aracı kısa süre içinde satarak kendisine sıfır model beyaz Ford marka bir araç aldı.

Meclis’e gönderilen dilekçede, H.Ö’nün makamını kötüye kullandığı, haksız kazanç elde ettiği öne sürülerek, ilgili şahsın camilerdeki tarihi eser olarak nitelendirilen halı, kilim, el yazması Kur’an-ı Kerimler, Osmanlı dönemine ait eserlerin kaçakçılığını yaptığı belirtildi.

Güncelleme Tarihi: 25 Mayıs 2015, 14:55
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ahmet SEVİMLİ
Ahmet SEVİMLİ - 3 yıl Önce

Yorum yazmak için bu alanı kullanabilirsiniz...Çok şükür ki gizli ve açık her şeyi bilen bir ALLAH (c.c) var. Yaptığınız haberde ismi geçen şahsı seven sevmeyen bütün mesai arkadaşları ve çevresi bilir ki bu şahıs sözle değil ÖZÜ ile Allah'tan korkan bir Mümindir. Hiç bir kimseden minnet almaz ve iğnesine tenezzül etmez, bu işten medet umanlar, iftira atarak yıpratmaya çalışanlar bilsinler ki, yanlış kurban seçtiniz, attığınız iftira er geç temizlenir ve sizin ayağınıza dolaşır, Cenab-ı Hakkın mazlum kullarının hakkı ve izzeti için himayesi şüphesizdir...