05 Kasım 2016 Cumartesi 12:31
DİSK: Demokrasiyi ve bir arada yaşama umudumuzu koruyacağız

DİSK Genel Başkanı Kani Beko HDP'li milletvekillerinin gözaltına alınmasıyla ilgili açıklama yayımladı. 

HDP Eş Genel Başkanlarının da aralarında bulunduğu 11 milletvekilinin tutuklanmasına tepki gösteren Beko, “Milletvekillerine, belediye başkanlarına, gazetecilere yönelik operasyonlar birbirinden ayrı düşünülemez ve askeri darbeden kurtulan ülkemizde, demokrasi ve cumhuriyete karşı sürdürülen rejim değişikliği çabalarının bir parçasıdır. Amaç tek sesli, tek liderli, tek kişinin her türlü muhalefeti susturduğu bir rejim inşa etmektir” dedi.

OHAL ilanının ardından KHK'lerle işlevsizleştirilen parlamentonun 11 vekilin gözaltına alınmasıyla yeni bir saldırıya uğradığını söyleyen DİSK Genel Başkanı, “Daha düne kadar ‘hakimiyet milletindir’ afişleri asanların bugün milletin seçtiklerini tutuklaması açıktır ki halkın iradesini tanımamaktır. 

Demokrasiye olduğu kadar bir arada kardeşçe yaşama umudumuza da yapılan bu operasyon, görünürde açık olan parlamentoya son darbeyi vurmuştur. Barışa, kardeşliğe ve demokrasiye her zamankinden çok ihtiyacımız vardır. Bunu sağlayacak olan işçilerin, emekçilerin birliğidir; emek ve demokrasi güçlerinin ortak mücadelesidir. 

Konfederasyonumuz, tarihsel bir eşikte olduğumuzun bilinciyle, karanlık bir baskı rejimi özlemlerine karşı eşitliği, özgürlüğü, adaleti, emeğin haklarını, demokrasiyi ve cumhuriyeti savunmaya devam edecektir” dedi.  

Son Güncelleme: 05.11.2016 18:14
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Yorumlardan doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderene aittir.