Dink davasına erteleme

Duruşma 3 Eylül'e ertelendi

Dink davasına erteleme

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in katledilmesine ilişkin yürütülen davanın 5'inci duruşması İstanbul 5. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü.

Duruşmaya sanıklar katılmazken, Dink ailesi avukatları duruşmada hazır bulundu. Davayı izlemek üzere, Hrant'ın arkadaşları ve HDP İstanbul 2'inci Bölge adayı Filiz Kerestecioğlu da duruşmaya katıldı.

Duruşmada savunma yapan Dink'in avukatlarından Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi, kararın Yargıtay'dan bozulduktan sonra yeniden yargılanmaya başlamasından dolayı yeni delillerin toplanması ve soruşturmanın derinleştirilmesinin mümkün olduğunu dile getirerek, "Biz olayda silahlı bir örgütün olduğunu iddia ediyoruz ve buna göre delillerin toplanarak Cumhuriyet Savcılığı'ndaki soruşturmanın sonuçlanmasını bekliyoruz" dedi.

Avukat beyanlarının ardından mahkeme heyeti, "mahkemenin önceki kararlarından dönerek bir karar verilmesine yer olmadığına" karar vererek duruşmayı 3 Eylül 2015 tarihine erteledi.

'ADALET NÖBETİNE DEVAM EDECEĞİZ'

Öte yandan duruşma öncesi Dink'in arkadaşları adalet talebiyle adliye önünde basın açıklaması yaptı. Ermenice, Türkçe ve Kürtçe, "Hepimiz Hrant'ız, hepimiz Ermeni'yiz" yazılı pankartının açıldığı açıklamada Figen Şakacı, "Bizler, Hrant Dink gibi bu topraklarda büyüyen ve burada gömülmek isteyen vatandaşlar olarak niyetimiz, kan davası gütmek, yeni yaralar açmak değil" dEDİ.

Dink davasında katillerin gizlendiğini ifade eden Şakacı, "Bizler Hrant'ın Sevag'ın, 1915'te katledilen Ermenilerin arkadaşları olarak, adalet nöbetini tutmaya devam edeceğiz ve vicdanı olan herkesi bu nöbeti tutmaya davet edeceğiz" dedi.  

Güncelleme Tarihi: 28 Nisan 2015, 12:14
YORUM EKLE