Dink cinayetinde polis şefi, Engin Dinç'i işaret etti

Dönemin Trabzon Emniyet Müdürü Reşat Altay’ın da, istihbaratın tepesindeki isim Engin Dinç’i işaret ettiği ortaya çıktı

Dink cinayetinde polis şefi, Engin Dinç'i işaret etti

Dink cinayeti soruşturmasında tutuklanan üç istihbarat görevlisinin ardından dönemin Trabzon Emniyet Müdürü Reşat Altay’ın da, istihbaratın tepesindeki isim Engin Dinç’i işaret ettiği ortaya çıktı.

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in katledilmesine ilişkin olarak ‘kamu görevlileri hakkında’ yürütülen soruşturma İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosu Savcılığı’nca yürütülüyor. 30’dan fazla kamu görevlisinin ifadesinin alındığı soruşturmada son olarak cinayetin işlendiği dönem İstihbarat Daire Başkanı olan Ramazan Akyürek tutuklandı.

Selahattin Günday’ın Al Jazeera’de yer alan haberine göre Akyürek’in 15 sayfalık ifade tutanağında Engin Dinç ismi ön plana çıktı. Akyürek’in ifade tutunağında dönemin Trabzon Emniyet Müdürü Reşat Altay’ın ifadelerine yer verildi.

Altay ifadesinde Trabzon’a emniyet müdürü olarak görevlendirildikten sonra ilk iş olarak istihbarat şubeden (Engin Dinç) brifing aldığını vurguladı.
Reşat Altay, İstihbarat Şube Müdürü Engin Dinç’in Hrant Dink’in öldürüleceğine ilişkin hazırlanan ve Ankara’ya gönderilen istihbarat raporlarını kendisine sunmadığını belirtti. Altay, “Raporların yanı sıra Yasin Hayal tarafından Dink’e yönelik eylem yapılacağına dair bilgi verildiğine de hatırlamıyorum” dedi.

Brifingten bir ay sonra Engin Dinç’in makamına geldiğini ve bir yardımcı istihbarat elemanından bahsettiğini ifade eden Altay ifadesinde Engin Dinç ile arasında geçen konuşmayı şöyle aktardı:
Erhan Tuncel’i kastederek, ‘Efendim kullandığımız bir yardımcı istihbarat elemanı problemli, agresif bir yapısı var, sürekli para talep ediyor. İstemediğimiz bir şeye de karışabilir’ gibi şeyler söyledi. Ben de bu şahsın hangi konularda bize bilgi verdiğini sordum. Kendisi de bana Çeçenistan’da faaliyet gösteren ve aşırı milliyetçi gruplarla ilgili bilgi getirdiğini söyledi.”

Engin Dinç’in sözleri üzerine Erhan Tuncel’i yanına getirmesini istediğini ifade eden Altay, “Ben konuşayım. Sıkıntıyı çözmeye çalışayım, dedim, ancak Engin Dinç, ‘Siz zahmet etmeyin; ben görüşür, hallederim’ dedi. Bu görüşmede de Dink’e karşı eylem yapmayı düşündüklerine ilişkin bilgi vermedi. Bir daha da Erhan Tuncel konusundan bahsetmedi” dedi.

Reşat Altay, ifadesinde Engin Dinç’i zora sokacak bu iddialarda bulundu. Soruşturma kapsamında daha önce tutuklanan Trabzon İstihbarat’ta görev yapan Ercan Demir, Özkan Mumcu ve Muhittin Zenit de ‘Raporları hazırlayıp gönderen Engin Dinç’ti’ demişti. Hrant Dink ailesinin avukatları da geçtiğimiz haftalarda İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvurdu. Başvuruda şu an İstihbarat Daire Başkanı olan Engin Dinç’in ifadesinin alınması talep edildi.

Savcılık ise Dinç ile ilgili henüz bir karar vermedi. Engin Dinç ile ilgili iddialar en sona bırakıldı. ‘Şüpheli olup olmayacağı’ değerlendirme aşamasında olan Engin Dinç’in durumu ‘tüm ifadelerin tamamlanması’nın ardından netleşecek. İhmali olduğu yönünde tespitler yapılması halinde Dinç de diğer kamu görevlileri gibi şüpheli sıfatıyla ifadeye çağrılacak. 

Güncelleme Tarihi: 02 Mart 2015, 18:26
YORUM EKLE