DİHA: Uzman Çavuş canlı bomba olmaktan aranıyor

DİHA’nın iddiası: Uzman Çavuş H.K., "Suriye'de faaliyet gösteren terör örgütleri"ne katıldı. "H.K. eylem arayışında olabilir" denilerek, Ankara uyarıldı

DİHA: Uzman Çavuş canlı bomba olmaktan aranıyor
Ankara İl Emniyet Müdürlüğü'ne ait istihbarat belgelerine göre, Dağlıca Dağ ve Komando Tugay Komutanlığı'nda görev yapan Uzman Çavuş H.K., "Suriye'de faaliyet gösteren terör örgütleri"ne katıldı. "H.K. eylem arayışında olabilir" denilerek, Ankara uyarıldığı öne sürüldü.

DİHA’nın haberine göre; IŞİD’e katılımın en fazla olduğu ülkelerin başında gelen Türkiye'den askerlerin de IŞİD'e katıldığına ilişkin istihbarat belgeleri ortaya çıktı. Ankara İl Emniyet Müdürlüğü'nün istihbarat belgelerine göre, Haziran 2015 tarihine kadar Yüksekova’daki Dağlıca Dağ ve Komando Tugay Komutanlığı'nda görevli olan Komando Uzman Çavuş H.K. aniden ortadan kayboldu. Olay, eşi S.K.'nin "kayıp başvurusu" yapması üzerine ortaya çıktı. 

BİRLİĞİNE GİTMESİ İÇİN GÖNDERİLDİ AMA... 

DİHA’nın gizli belgelere dayandırdığı habere göre, H.K.'nin eşi S.K., 25 Haziran 2015 tarihinde Sincan Polis Merkezi'ne başvuruda bulanarak, eşinin kaybolduğu ihbarında bulundu. Semahat K., Yüksekova Dağlıca Dağ ve Komando Tugay Komutanlığı'nda Uzman Çavuş olarak görev yapan eşi H.K.'nin 2 aylık rapor alarak, Ankara'daki evine geldiği, raporun bitiminden sonra 19 Haziran 2015 tarihinde birliğine katılması için Esenboğa Havalimanı'na ailesi tarafından götürüldüğü ve o tarihten sonra da kendisinden bir daha haber alınamadığı bilgilerini paylaştı. S.K., eşinin hayatından endişe ettiğini belirterek, bulunması talebinde bulundu.

UZMAN ÇAVUŞ'UN 'İNTİKAM ALACAĞIM' YAZIŞMALARI

Emniyet, başvurunun ardından Komando Uzman Çavuş H.K.'yi "Terör nitelikli kayıp şahıs" olarak aramaya başladı ve kayıtlarda yer alan H.K.'nin daha sonra kardeşi Fatma P. ile Whatsapp üzerinde yaptığı konuşmalara ulaştı. H.K.'nin söz konusu yazışmalarda, "İntikam alacağını, canların yanmadığını, kanların akmadığı doğum gününde (kendi doğum günü olan 15 Eylül 1990 işaret ediliyor) kendini televizyonlarda göreceklerini" söylediği bilgisine yer verildi. 

UZMAN ÇAVUŞ'A KARŞI 'TEDBİR ALIN' UYARISI

Belgede, "şahsın Suriye'de bulunan çatışma bölgelerinde faaliyet gösteren radikal gruplar ve terör örgütü kamplarına katılmak için gittiği/gidebileceği, ayrıca H.K.'nin eylem arayışında olabileceği de değerlendirildiği" belirtilerek, özellikle Ankara'da Kızılay gibi bölgeler, emniyet müdürlükleri, hassas bölgeler, alışveriş merkezlerinde tedbir alınması talebinde bulunuldu.

Güncelleme Tarihi: 28 Nisan 2016, 13:41
YORUM EKLE