Devrimci Yol'un liderlerinden Nasuh Mitap hayatını kaybetti

Bir süredir kanser ile savaşıyordu…

Devrimci Yol'un liderlerinden Nasuh Mitap hayatını kaybetti

Devrimci Yol hareketinin liderlerinden Nasuh Mitap tedavi gördüğü Özel Gaziosmanpaşa Hastanesi'nde hayatını kaybetti

Kırklarelili olan Nasuh Mitap bir süredir kanser ile savaşıyordu. 

Geçtiğimiz günlerde yoğun bakıma alınan Nasuh Mitap’ın hayatını kaybettiği öğrenildi.

Nasuh Mitap 6 Kasım Perşembe saat 09.00'da Özel Gaziosmanpaşa Hastanesi'nden alındıktan sonra hastane yakınındaki Gaziosmanpaşa Adliyesi önündeki alandan Kırklareli'ne uğurlanacak. Saat 10.30'da Kırklareli'ne doğru yola çıkılacak. Mitap 14.30'da yapılacak cenaze töreni ardından Kırklareli Mezarlığında toprağa verilecek.

Nasuh Mitap 12 Eylül döneminde maruz kaldığı ağır işkencelere karşı direniş göstermiş bir isimdi.

Ankara'da 26 Nisan 1989'da, Türkiye'nin en uzun süren davalarından, Ana Dev-Yol Davasının son duruşması yapılmıştı. Karardan önce  Nasuh Mitap’ın son sözleri şöyleydi:

Savunmalarımda suçlu değil haklı olduğumuzu, Devrimciliğimden dolayı yargılanıyor olduğumu anlattım. Evet ben Devrimciyim, halkıma ve bütün insanlara sömürüsüz, baskısız, özgürlük, bolluk ve mutluluk dolu bir gelecek sağlamak için mücadele etmeyi insanlığın ulaşabileceği en yüce ideal ve dava olarak görüyorum. Ve böyle bir davanın saflarında yer almaktan onur duyuyorum. Mahkemenizin vereceği karar ne olursa olsun esas olarak tarih önünde Devrimciliğimin gereklerini yerine getirememekten dolayı yargılanacağımı biliyorum. Ve bu yargılamada aklanmayı umut ediyor ve diliyorum. Sosyalizme, ülkemin ve halkımın özgür, bağımsız ve aydınlık geleceğine olan inancımı tekrar bildiriyorum. İnsanlığın en yüce değerleri için, bütün dünya işçilerinin ve ezilen halkların kurtuluşu için mücadele eden bütün Devrimcilere buradan selam ediyorum.” (Demokrat Haber)

Güncelleme Tarihi: 04 Kasım 2014, 00:49
YORUM EKLE
YORUMLAR
ayten kskin
ayten kskin - 3 yıl Önce

.akın var güneş akın .güneşi zapt edeceğiz.güneşin zaptı yakın .diyerek güneşe uğurlandılar.yerleri cennet olsun demeyeceğim çünkü zaten cenneteler

memocan
memocan - 3 yıl Önce

Gule gule.iyi insan yerin suan denizlerin mahirlerin ibolarin yusuflsrin hakkilarin mazlumlarin agitlerin kemallarin yanidir.sizlere ne kade tessekuretsek azdir.sizlerin gokdelenlere yukseltiginiz o kivilcimlat her yerde yanacaktir.taki kurd ve turk halkinin ozgurluklerine kavusunca kader.sehidler olumsuzdur aniniz mucadelemizin onderidir....butun ezillen ve devrimcilerin basi sagolsun.bir kizilyildizi daha kaydi..,,

josep stalin
josep stalin - 3 yıl Önce

Hey yolcu yolun acik olsun....