16 Haziran 2011 Perşembe 03:27
'Dersim'in onuru Onur Öymen'

ALMANYA'da yaşayan Tuncelili Celal Yıldız, 12 Haziran milletvekili genel seçiminde Tunceli'de 2 milletvekilliğini CHP'nin kazanmasını protesto etmek için telefonla siyah çelenk siparişi verdi.

Sarı, kırmızı, yeşil çiçeklerle donattığı siyah çelengin üzerine "Dersim'in onurunu Onur Öymen'e teslim ettiğiniz için sizi alkışlıyorum" diye yazdıran Celal Yıldız, çelengi 1938 yılındaki isyanın lideri Seyit Rıza'nın heykelinin önüne koydurttu.

Tunceli'de 12 Haziran seçimlerinde CHP'nin 2 milletvekili çıkarması ve BDP'nin desteklediği bağımsız aday sanatçı Ferhat Tunç'un seçilmemesine öfkelenen, Almanya'da yaşayan ve Tunceli tarihi üzerine kitaplar yazan Celal Yıldız, CHP'ye oy veren hemşerilerini tepkisini ilginç bir yöntemle dile getirdi. Almanya'dan Tunceli'deki bir çiçekçiye siyah çelenk siparişi veren Celal Yıldız, sarı, kırmızı, yeşil çiçeklerle donattığı çelengin üzerine, 'Dersim'in onurunu Onur Öymen'e teslim ettiğiniz için sizi alkışlıyorum' diye yazdırdı. Yıldız çelengi, 1938 yılındaki Dersim isyanının lideri idam edilen Seyit Rıza'nın heykelinin önüne koydurttu.

Seyit Rıza heykelinin yanına bırakılan siyah çelenk ve üzerindeki yazıyı okuyan vatandaşlar ise şaşkınlığını gizleyemedi. Tunceli Emniyet Müdürlüğüne bağlı güvenlik şube ekipleri de çelengi kameraya kaydetti, ancak çelengin kaldırılması için şu ana kadar herhangi bir girişimde bulunulmadı.

Sondakika.com

 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Yorumlardan doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderene aittir.
Avatar
HASAN KAYIM 2011-06-16 14:45:15

Dersimliler yıllarca Kamer Genç'e oy vermiyormu.
Kamar Genç 12 Eylil darbesini generali Evrenin nanışma meclisine
atanmıştı ,dersim bu ayıbı hiç konuşamadı. Hoş, dersim'inde başı dertten
birtürlü kurtulamadıki düşünsün ,konuşsun