Deniz Seki: Cezaevi dışarıdan daha güvenli

“Türkiye’nin her tarafından güvensizlik hakim. Güvensiz bir toplumda yaşıyoruz”

Deniz Seki: Cezaevi dışarıdan daha güvenli

Cezaevi Komisyonu üyeleri, Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi'ni ziyaret ederek, incelemelerde bulundu.

CHP milletvekillerinden oluşan heyetin 21 Mart Pazartesi günü gerçekleştirdiği ziyaretler rapor halinde yayınladı.

Görüşme tutanaklarına göre Deniz Seki şunları söyledi: “Cehennemde cenneti yaşıyoruz. Daha tahammülkarım, burada küçük şeylerden mutlu olunur, büyük şeylere karşı dağ gibi durulur. Niye buradayım diye düşünüyorum, tanımadığım kimselere dokunuyorum, kalplere giriyorum. Burada kendimi daha güvende hissediyorum, Türkiye’nin her tarafından güvensizlik hakim. Güvensiz bir toplumda yaşıyoruz” dediği öğrenildi.

YABANCI UYRUKLU KADINLARLA DA GÖRÜŞÜLDÜ

Heyetin, cezaevinde tutuklu ve hükümlü olarak bulunan yabancı kadın mahkumlar ile görüşmeler yaptığına değinilen açıklamada, görüşmede yabancı mahkumların, büyükelçilik aracı olamadığı için aileleriyle telefonda konuşamadıklarını belirttiği, Ugandalı AIDS hastası bir kadın ile yapılan görüşmede, Uganda Konsolosluğunun ilgilenmediğini ve ailesiyle iletişime geçemediği aktarıldı.

PARA CEZALARI ÇOK FAZLA

Uyuşturucudan tutuklu bulunan Bolivyalı kadınlar ve çocuklarıyla görüşmeler de yapıldığı, mahkumların mektuplarının 6 aydan önce ellerine ulaşmadığını, para cezalarının çok olduğunu anlatan kadınların, bu paraları ödeyemeyince de hapis cezalarının arttığını ifade ettiği bilgisine yer verildi.

1985 doğumlu üç aydır kuryelikten tutuklu bulunan bir kadının 3,5 yaşında oğluyla beraber kaldığı, ilaç kullanmak durumunda olan kadının, giyim ve kıyafet yardımı almak istediğini belirttiği kaydedildi.

ÇOCUKLARA KREŞ

Komisyon sözcüsü Veli Ağbaba, "Bakırköy Cezaevinde, 6 ay kadar önce yapılan mahkum çocukları ile çalışan çocuklarının bir arada oynayabileceği bir kreşle karşılaşmayı memnun edici bir gelişme olarak kabul ediyoruz" dedi.hapisten çıkması bekleniyor.

Güncelleme Tarihi: 27 Mart 2016, 11:04
YORUM EKLE