21 Kasım 2017 Salı 21:02
Demirtaş’ın duruşma engeline gerekçe: Diyarbakır'ın siyasal yapısı

HDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın mahkemeye getirilmesi yönünde karar veren, ardından kararını kaldırarak davanın nakli için Adalet Bakanlığı’na başvuran mahkeme, "Demirtaş’ın bulunduğu konum” ve “Diyarbakır'ın sosyal, kültürel ve siyasal yapısı”nı gerekçe göstererek, duruşmaya getirilmesini reddetti.

Tutuklu HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş hakkında 9 Eylül 2015 tarihinde Diyarbakır'da yaptığı konuşmada Cumhurbaşkanı Erdoğan’a “hakaret” ettiği iddiasıyla 1 yıldan 4 yıla kadar hapis istemiyle açılan davanın 5’inci duruşması görüldü.

Diyarbakır 4'üncü Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya Demirtaş katılmazken, avukatları hazır bulundu. Hakim, davanın “güvenlik” gerekçesiyle başka bir kente nakledilmesi ilişkin kurduğu ara kararı okuyarak, dava dosyasının Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderildiği için davanın esası hakkında beyan almayacağını söyledi.  

AVUKATLAR GERİ ALINMASINI İSTEDİ

Duruşmada söz alan Demirtaş’ın avukatı Mahsuni Karaman, mahkemenin davanın nakledilmesi konusundaki ara kararını kabul etmediklerini, bu konuda gerekli şartların oluşmadığını belirterek, kararın davanın kamu güvenliği açısından mı yoksa müvekkili Demirtaş’ın güvenliği açısından verildiğini belli olmadığına dikkat çekti. Karaman, mahkemenin davanın nakline ilişkin verdiği ara karardan vazgeçerek yeni bir ara karar kurulmasını talep etti.

694 Sayılı KHK ile yapılan değişiklikle suç sınırlaması olmadan herkesin SEGBİS üzerinden ifade vermesine yönelik CMK’de yapılan değişikliğin Anayasa ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'ne açıkça aykırı olduğunu vurgulayan Karaman, müvekkili Demirtaş’ın mahkemeye gelerek savunma yapması için yeniden bir ara karar kurulmasını talep etti.

‘DİYARBAKIR’IN SİYASİ VE KÜLTÜREL YAPISI…’

Avukat savunmalarının ardından ara kararını açıklayan hakim, davanın nakli için Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'na yazılan müzekkereye cevabın beklenmesine karar verdi. Hakim, davanın nakli konusundaki talebine ise şu gerekçe ile reddetti: "Diyarbakır ilinin sosyal, kültürel ve siyasal yapısı, sanığın bulunduğu konum dikkate alınarak, halen başka bir suçtan tutuklu olarak Edirne F Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’nda bulunan sanığın Diyarbakır ilinde hazır edilmesi ve bu şekilde savunmasına başvurulmasının kamu güvenliği açısından tehlike olabileceği dikkate alınarak bu husustaki talebin bu aşama reddine.” 

KAYNAK: Mezopotamya Ajansı 

Son Güncelleme: 22.11.2017 18:22
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Yorumlardan doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderene aittir.