'Çözüm sürecini bitiren' polis cinayetleri davasının hakimi de tutuklandı

'Çözüm sürecini bitiren cinayetler' olarak anılan, Ceylanpınar'da iki polisin evinde öldürülmesiyle ilgili davaya bakan hakim, darbe girişiminin ardından tutuklandı

'Çözüm sürecini bitiren' polis cinayetleri davasının hakimi de tutuklandı

22 Temmuz 2015’te Suruç katliamından kısa süre sonra polisler Feyyaz Yumuşak ve Okan Uçar evlerinde başlarından vurulmuş halde bulunmuştu. Cinayetleri önce HPG’nin (Halk Savunma Güçleri) üstlendiği açıklanmış, ardından PKK’den yapılan açıklamada, polislerin PKK’nin resmi birimlerince öldürülmediği bildirilmişti.

Kürt illerinde başlatılan sokağa çıkma yasakları ve operasyonlarla gündemden düşen cinayetler hala gizemini korurken, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından cinayetler bu kez Fethullah Gülen Hareketi ilişkisi ile gündeme geldi.

Habertürk’ten Mahmut Bozarslan’ın haberine göre, darbe girişimi sonrası sanıklar hakkında tutuklama kararı veren Hâkim Nurettin Bulut, FETÖ soruşturmasında tutuklandı.

Savcı Mehmet Kıvanç Kılsızoğlu’nun Ceylanpınar soruşturmasını tamamlamasının ardından hâkim olarak atandığı Adalet Bakanlığı Bilgi İşlem Merkezi’nde de yine FETÖ soruşturması kapsamında arama yapıldı.

Sanıklardan Sedat Aydın’ın avukatı Hüseyin Akay, davaya delil olan ve cep telefonu görüşmelerinin detaylarını gösteren HTS kayıtlarının savcının talimatıyla yok edildiğini iddia etti.
Avukat Hüseyin Akay, HTS kayıtlarıyla ilgili olarak şunları söyledi:

“Savcı birçok delili görmezden gelmiş, HTS verilerini ve kopyalarını imha ettirmiş. Tutuklamayı yapan hâkimlerden birinin tutuklanması, sansasyon yaratacak bir durum. FETÖ ilgisi olabilir de olmayabilir de. İhbarı yapan ankesörlü telefondaki kişiler araştırılmadı. Özel bir numaradan arayan biri var, onu bulduk. Savcı bunları araştırmamış, ifadelerine başvurmamış.”

Sanıklarla ilgili ihbarda bulunulan telefonun sahibi T.B.’nin kardeşi Ramazan B., FETÖ operasyonları kapsamında Şanlıurfa’da tutukladı. T.B.’nin diğer kardeşi Mithat B. ise FETÖ Şanlıurfa koordinatörü olarak aranıyor.
 

Güncelleme Tarihi: 07 Ağustos 2016, 21:52
YORUM EKLE