Cizre’de yaşamını yitirenlerden 9’u teşhis edildi, biri Gazeteci Rohat Aktaş

Şırnak'ın Cizre ilçesinde sığındıkları bodrumlarda öldürülen aralarında Gazeteci Rohat Aktaş'ın da bulunduğu 9 kişinin kimliği netleşti

Cizre’de yaşamını yitirenlerden 9’u teşhis edildi, biri Gazeteci Rohat Aktaş
Cizre’de mahsur kaldıkları bodrumlarda yaşamlarını yitiren ve Habur'daki geçici Adli Tıp Kurumu'nda (ATK) bekletilen cenazelerden alınan DNA örneklerinin başvuran ailelerle eşleştirilmesi sonucu Azadiya Welat Gazetesi Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Rohat Aktaş ile 8 kişinin kimlik bilgileri kesinleşti.

Şırnak'ın Cizre ilçesinde sığındıkları bodrumlarda öldürülen Şırnak Devlet Hastanesi'nde bekletilen 3 cenazenin daha Silopi'deki Habur Sınır Kapısı'ndaki geçici ATK’ye getirilmesiyle, burada bekletilen cenazelerin sayısı 65'e yükseldi. 

Cenazelerin teşhis işlemleri de devam ederken yapılan DNA eşleştirmelerinde 9 kişinin kimliği netleşti. Ailelerden alınan örneklerle yapılan teşhiste Azadiya Welat Gazetesi Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Rohat Aktaş, Tuğba Eminoğlu, Adil Küçük, Selim Turay, Mahmut Duymak, Umut Ürek, Metin Karane ve Mahsum Erdoğan'ın cenazeleri belirlendi.

Tuba Eminoğlu'nun ailesi cenazeyi almak için Habur'a gelirken, Rohat Aktaş'ın ailesi de Silopi'ye doğru yola çıktı. 

İŞÇİ AİLESİNE ÇAĞRI

Kimliği tespit edilenlerin ailelerine kriz masası görevlileri tarafından haber verilirken, bir süre önce gelip kan veren Mehmet Sait İşçi'den alınan örneklerin de Habur'daki bir cenaze ile eşleştiği belirtildi. İşçi ailesine kriz masası ile irtibata geçmeleri çağrısı yapıldı. 

Öte yandan Şırnak'ta habersiz bir şekilde defnedilen cenazenin Mehmet Yılmaz'a ait olduğu öğrenildi.

(Kaynak: DİHA)

Güncelleme Tarihi: 24 Şubat 2016, 14:48
YORUM EKLE