Cinsel istismar zanlısı müdür yardımcısı açığa alınmadı

Kız öğrenciye cinsel saldırıda bulunan M.Y zihinsel engelliler okuluna atandı

Cinsel istismar zanlısı müdür yardımcısı açığa alınmadı

Karaman’da Ensar Vakfı’ında yaşanan cinsel ismismarın ardından, İstanbul Bahçelievler’de bulunan İMMİB Erkan Avcı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde cinsel istismar skandalı yaşandı.

Müdür Yardımcısı M.Y.’nin bir kız öğrenciye cinsel istismarda bulunduğu ortaya çıktı. Olay Milli Eğitim Müdürlüğü’ne ve savcılığa yansımasına rağmen hala açığa alınmayan öğretmen zihinsel engellilerin eğitim gönderildiği bir okula görevlendirildi.

Gizem Örnek’in Evrensel’de yer alan haberine göre, yaklaşık 3 bin 500 öğrencisiyle İstanbul’un en büyük liseleri arasında yer alan İMMİB Erkan Avcı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi müdür yardımcısı M.Y, 10. sınıf öğrencisine cinsel istismarda bulunduğu ortaya çıktı.

CANSEL OLAYI CESARET VERDİ

Ocak ayında, 2015-2016 eğitim öğretim döneminin son günlerinde yaşanan olay şöyle gerçekleşti; Müdür Yardımcısı M.Y, bir sınıfta yaşanan bir hırsızlık olayı nedeniyle savunmasını almak için bir kız öğrenciyi odasına çağırdı.

Bu sırada öğrenciye cinsel içerikli hikayeler anlatmaya, videolar izletmeye başladı. Müdür Yardımcısının tacizi sürdürüp kendisine dokunmaya çalışması üzerine kız öğrenci odayı terk etti. Uğradığı tacizi bir süre kimseye anlatamayan öğrenci, Kayseri’de öğretmeni tarafından tacize uğradığı için intihar eden Cansel Buse K’den  etkilenerek olayı önce bir öğretmeniyle daha sonra da annesiyle paylaştı.

Anne, olayı önce okul müdürüne ardından da müdürün yönlendirmesiyle Bahçelievler İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne taşıdı. Milli Eğitim Müdürlüğü konuyla ilgili soruşturma başlatırken olay savcılığa da taşındı. Psikolog eşliğinde savcılıkta ifadesi alınan öğrenci, müdür yardımcısı tarafından tacize uğradığını anlatırken müdür yardımcısı, suçlamaları reddederek hırsızlık soruşturması yaptığını, olayı kapatmak isteyen öğrencinin kendisine iftira attığını ileri sürdü.

ZİHİNSEL ENGELLİLER OKULUNA GÖNDERİLDİ

Soruşturmanın ve yargılamanın sürdüğü sırada müdür yardımcısının okuldaki görevine devam etmesi okulda örgütlü bulunan sendikaların tepkisine neden oldu. Konuyla ilgili Bahçelievler İlçe Milli Eğitim Müdürü Emin Çıkrıkçı ile görüşen sendikalar, müdür yardımcısının açığa alınmasını talep etti.

Bu talep karşılanmadı ve müdür yardımcısı M.Y. bir süre daha okuldaki görevine devam etti, daha sonra da zihinsel engelli öğrencilerin eğitim gördüğü Kazım Beyaz Özel Eğitim Mesleki Eğitim Merkezi (Okulu)’ne atandı.

CEZASIZLIK CESARET VERİYOR

Yaşananları değerlendiren Eğitim Sen 1 No’lu Şube Başkanı Hüseyin Özev, M. Y’nin hala açığa alınmamış olasına tepki göstererek “Milli Eğitim Müdürlüğü bu olayı duyar duymaz öğretmeni açığa almalıydı. Bu, hem soruşturmanın sağlıklı yürüyebilmesi hem de mağdur öğrenci için gerekli ve önemli. M. Y’nin başka bir okula görevlendirilmesi ile bu okulda bulunan öğrenciler de risk altında” değerlendirmesinde bulundu.

Artık Türkiye’de bu tür olayların çok yaygın hale geldiğini dile getiren Özev, Cansel Buse K’nin intihara sürüklenmesini ve son olarak da Ensar Vakfı’nda ortaya çıkan skandalı hatırlatarak “Cezasızlık nedeniyle bu olaylar artarak devam ediyor” dedi. “Aileler çocuklarını güvende olmayan bir ortama göndermek zorunda kalıyor” diyen Özev, bu tür durumlarda gereken cezaların verilmesi gerektiğini vurguladı.

Güncelleme Tarihi: 30 Mart 2016, 11:45
YORUM EKLE