17 Temmuz 2017 Pazartesi 18:16
Cinayetin izlerini silen patrona para cezası

Adana'da 2013 yılında yaşanan ve 13 yaşındaki Ahmet Yıldız’ın ölümüne neden olan iş cinayeti, dava süreci ve patrona verilen ceza ülkeyi yönetenlerin çocuk işçiliğine bakışını da gözler önüne seriyor.

Ahmet Yıldız, 14 Mart 2013’te, Adana’da ruhsatsız bir işyerinde, kaçak olarak çalıştırılırken daha hızlı çalışsın diye güvenlik sensörü kapatılmış pres makinesine sıkışarak yaşamını kaybetti.

Patron, Ahmet’i hastaneye götürmeden önce işyerindeki kan izlerini temizledi ve doktorlara trafik kazası olduğunu söyledi.

Evrensel'de yer alan habere göre, trafik kazası olmadığını doktorun fark etmesi üzerine durum savcılığa bildirildi. Açılan davada bilirkişi raporunda yüzde 100 kusurlu bulunan işveren tutuklandı.

Patron Ahmet’in ailesine para yoluyla anlaşma teklif etti.

İkinci duruşmada, Ahmet’in babası maddi ve manevi zararlarının karşılandığını söyleyerek tüm şikayetlerinden vazgeçti. 21 Haziran 2013’teki duruşmada mahkeme, deliller toplandığı için patronun tahliyesine karar verdi. 9 Ekim 2013’te dava sonuçlandı. Patrona, taksirle öldürme suçundan verilen 5 yıllık hapis cezası, iyi hal iddiasıyla 4 yıl 2 aya indirildi. Ardından sanığın aile ve meslek sahibi olması, eylemin ‘kusurlu’ eylem sayılması ve pişmanlık durumu gerekçeleri ileri sürülerek günlük 20 lira üzerinden 30 bin 40 lira adli para cezasına çevrildi. Patronun bu cezayı 24 aylık taksitler halinde ödemesi kararlaştırıldı.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Yorumlardan doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderene aittir.