26 Mart 2015 Perşembe 17:20
CHP'den cemevleri için yasa teklifi

CHP'li Sezgin Tanrıkulu, cemevlerini de içerecek şekilde tüm ibadethanelerin elektrik ve su giderinin devlet tarafından karşılanması için yasa teklifi hazırladı.

TBMM Başkanlığı'na sunulan İbadethanelerin Elektrik ve Su Giderlerinin Devlet Bütçesinden Karşılanması Hakkında Kanun Teklifi'nde, "Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisindeki tüm ibadethanelerin elektrik ve su giderlerinin devlet bütçesinden karşılanması" öngörülüyor.

Teklifte, "ibadethane" ifadesinden "cami, cemevi, kilise, sinagog ve havranın anlaşıldığı" yer aldı.

Teklifin gerekçesinde, ibadethanelerin giderlerinin devlet tarafından karşılanmasının inanç özgürlüğüne katkı sunacağı belirtilerek, "Devletin tüm inanışlara ve ibadethanelere eşit mesafede yaklaşması gerekmektedir. Tüm yurttaşlarımızın ibadet ettikleri ve ibadethane kabul ettikleri yerlerdeki elektrik ve su giderleri devlet bütçesinden karşılanmalı. Konuyla ilgili yasal düzenleme olmadığı için kilise ve sinagogların giderleri, Diyanet İşleri Başkanlığı bütçesinden karşılanmaktadır. Cemevlerinin giderleri ise herhangi bir kurum tarafından karşılanmamaktadır. Bu açıkça hak ihlalidir" denildi. (f5haber)

Son Güncelleme: 26.03.2015 17:22
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Yorumlardan doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderene aittir.