'Cami yaktık biz' diyen Yirmibeşoğlu öldü

Eski Özel Harp Dairesi Başkanı’ydı

'Cami yaktık biz' diyen Yirmibeşoğlu öldü

Türkiye'nin kontr-gerillası olarak değerlendirilen kurumlardan biri olan Eski Özel Harp Dairesi'nin Başkanı Emekli Orgeneral Sabri Yirmibeşoğlu hayatını kaybetti. Yirmibeşoğlu, "Özel Harp'te bir kural vardır; halkın mukavemetini artırmak için düşman yapmış gibi bazı değerlere sabotaj yapılır. Bir cami yakılır. Kıbrıs'ta cami yaktık biz. Cami yakılır mesela" sözleriyle çok tartışılmıştı.

Eski Özel Harp Dairesi Başkanı Emekli Orgeneral Sabri Yirmibeşoğlu, tedavi gördüğü GATA'da 88 yaşında hayatını kaybetti. 12 Eylül döneminde Kara Kuvvetleri Lojistik Başkanlığı, 1982-1983 yıllarında Milli Savunma Bakanlığında Müsteşar Yardımcılığı, 1983 yılında Ankara Sıkıyönetim Komutanlığı, 1984 yılında Genelkurmay Harekat Dairesi Başkanlığı görevlerinde bulunan Yirmibeşoğlu, 1986 yılında Erzincan'daki 3. Ordu Komutanlığına atandı. Yirmibeşoğlu, 1991 yılında dönemin Cumhurbaşkanı Turgüt Özal tarafından emekliye sevk edildi.

DİHA’nın haberine göre, Türkiye'nin en karanlık dönemlerinde görev yapan Yirmibeşoğlu, 23 Eylül 2010 tarihinde bir gazeteye çok tartışılan şu açıklamada bulunmuştu: "Eğer bir yerde halkın galeyana gelmesini bir mukavemet hareketini göstermesini arzu ederseniz sizin saygın değerlerinize düşmanın, karşı tarafın bir şey yaptığını, küçültücü hareket yaptığını gösterirseniz, halkı galeyana getirirsiniz. Özel Harp'te bir kural vardır; halkın mukavemetini artırmak için düşman yapmış gibi bazı değerlere sabotaj yapılır. Bir cami yakılır. Kıbrıs'ta cami yaktık biz. Cami yakılır mesela."

 

Güncelleme Tarihi: 04 Ocak 2016, 00:27
YORUM EKLE
YORUMLAR
mehmet
mehmet - 2 yıl Önce

De şimdi git hesap ver

Azad
Azad - 2 yıl Önce

Simdi yanma sirasi sen de hesap kapiya dayandi azrail ifadeni alacak iyi yanmalar

1980 amed zindanı
1980 amed zindanı - 2 yıl Önce

yirmibeşoğlu Allah eninde sonunda belanı verdi Allah seni rahmet eylemesin it herif