Blok vekilleri Meclis'e gitme konusunda kararını verdi

Diyarbakır toplantısından beklenen karar çıktı.

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

BDP’nin desteğiyle Diyarbakır’dan bağımsız milletvekili seçilen Hatip Dicle’nin vekilliğinin YSK tarafından düşürülmesi üzerine BDP’nin desteğiyle bağımsız milletvekili seçilenler bugün Diyarbakır’da olağanüstü toplandı. Toplantıdan TBMM'ye gitmeme kararı çıktı.

Basına kapalı yapılan toplantıda bağımsız vekiller, dün Demokratik Toplum Kongresi’nin (DTK) yaptığı "Meclis’e gitmeme" tavsiyesini değerlendirdi.

BDP’nin desteklediği KCK/TM davasında tutuklu bulunan Hatip Dicle ile birlikte 6 vekil adayı dışında aralarında Ahmet Türk, Leyla Zana, Ertuğrul Kürkçü, Sırrı Süreyya Önder, Gültan Kışanak, Altan Tan’ın da bulunduğu 30 milletvekili Diyarbakır’ın merkez Kayapınar İlçesi’nde bulunan Cegerxwin Kültür Merkezi’nde bir araya geldi. Toplantı öncesi kültür merkezinin kafeteryasında bir araya gelerek bol bol sohbet eden bağımsız milletvekilleri Ahmet Türk’ün gelişinden sonra toplantıya başladı.

Bağımsız milletvekilleri, DTK’nın dün yaptığı "Siyasi parti olarak en büyük bileşenimiz olan BDP’nin, MYK’sını ve meclis grubunu toplayarak, daha önce verdikleri, ’bir tek eksik olsa bile Meclis’e gitmeyeceğiz’ kararı doğrultusunda, tüm halkımıza, Türkiye ve dünya kamuoyuna açık ve net bir şekilde iradesini deklare etmeyi acil olarak tavsiye eder" önerisini değerlendirdi.

Bağımsız adaylar toplantıda DTK’nın bu tavsiyesine uyarak TBMM'ye girmeme yönünde karar aldı. 

Toplantının ardından bağımsız vekillerin Kayapınar BDP ilçe binasına kadar vatandaşlarla yürüyeceği öğrenildi. Bu arada, öğleden sonra gerçekleşecek yürüyüş güzergahının yanısıra kentin bir çok kritik noktasında çevik kuvvet ekipleri tarafından çıkabilecek olaylara karşı önlemler alındı.

ŞERAFETTİN ELÇİ AÇIKLADI

Emek Özgürlük ve Demokrasi Bloku adına Meclis'e girmeme açıklamasını bağımsız milletvekili Şerafettin Elçi yaptı.

Elçi şunları söyledi:

"YSK vetosuyla başlayan süreç askeri ve siyasi operasyonlarla sürekli devam etmiştir.

Bu operasyonların son halkası Hatip Dicle’nin yasal haklarının yetkisi bir kurum tarafından gaspıyla tamamlanmıştır.

Dün bu operasyonlardan şikayet edenler bugün bu operasyonların mimarı olmuştur.

Parlamento ve iktidar bu haksızlığı giderene ve demokratik siyasetin önünü açana kadar parlamentoya gitmeyeceğiz.

YORUM EKLE