Biber gazı nedeniyle kanser olan İstif yoğun bakımda

Polisin ağzına sıktığı gaz nedeniyle kanser olmuştu…

Biber gazı nedeniyle kanser olan İstif yoğun bakımda

Biber gazı sebebiyle dil kökü kanseri olan Mehmet İstif yoğun bakıma alındı.

Mehmet İstif enfeksiyonu çok yükseldiği için bugün 14.00’de yoğun bakıma alındı.

BİBER GAZI KANSERE YOL AÇTI

Mersin Gezi Direnişi’nde polisin 40 cm’den gaz sıktığı Mehmet İstif; dil kökü kanseri olmuştu.

Yazılım Uzmanı Mehmet İstif, 17′nci Mersin Akdeniz Oyunları’nın açılış töreni öncesinde Gazi Mustafa Kemal Bulvarı’nda gerçekleşen Gezi Direnişi’ne destek eylemine katıldı.

Polisler, eylemcilere biber gazıyla saldırdı, biber gazından Mehmet İstif de etkilendi. Yakın mesafeden yüzüne biber gazı sıkılan İstif, ertesi gün yüzünde, ağzında oluşan kızarıklık ve şişlikler nedeniyle Toros Devlet Hastanesi’ne başvurdu.

Burada muayene edilen İstif’e enfeksiyon tanısı konulup, tedavisi için sprey türü ilaçlar verildi. Ancak Mehmet İstif’in ağzındaki yaralar daha da kötüleşti. Birkaç gün sonra Mehmet İstif, Mersin Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi’ne gitti. Kulak burun boğaz polikliniğindeki muayenesinde ‘alerjik reaksiyon’ tanısı konulan Mehmet İstif, geçen 24 Temmuz’da aynı hastanede ameliyat edildi. İstif’in dilinde oluşan mukoza operasyonla temizlendi. Bu ameliyatın ardından İstif, konuşma ve beslenme güçlüğü çekmeye başladı.

KANSER TEŞHİSİ KONULDU

Daha sonra Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi’nde tedavisine devam edilen Mehmet İstif’e biyopsi yapıldı. Dilindeki yaranın dil kökü kanserine dönüştüğü saptandı.

Radyoterapi ve kemoterapi tedavisine başlandı. İstif yazılım işini yaptığı işyerini kapatmak zorunda kaldı. İstif sadece emekli olan babası tarafından ancak maddi olarak destek görebiliyor.

TEDAVİSİ SÜRÜYOR

Hastalığı ilerleyen Mehmet İstif,  götürüldüğü  Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde tedaviye alındı. Kanser nedeniyle dilinin bir bölümü de alınan İstif, şiddetli ağrılar, enfeksiyon ve yüksek ateş nedeniyle ölüm kalım savaşı veriyor. Konuşamadığı için kendini yazarak ifade eden İstif, “Devletten biber gazının sebep olduğu zararın giderilmesini istiyorum. Şu an savcılık bana gaz sıkan polisleri arıyor. Onlara emir veren polislerin soruşturulmasını da istiyorum” dedi.

Ölümle pençeleşen kardeşinin başucundan bir an olsun ayrılmayan  ablası Meryem Aygenli, kardeşine biber gazı sıkan polislerin bulunarak cezalandırılmasını istedi. Ayrıca konuşamayan İstif, çevresindekilerle yazarak haberleşiyor.

İSTİF POLİS SALDIRISINI ANLATTI

İstif, kendisini bu hale getiren olayı ise şöyle anlattı: “Müdahale başlamadan önce her hareketimi takip eden sırtında gaz tüpü olan bir çevik kuvvet polisini fark ettim. Saldırı başladığında tazyikli su ve gazın etkisiyle insanlar polis barikatı arasında kaldı ve yerlere düştü. Gazdan etkilendiği için kalkamayan bir arkadaşı, koşan polislerin altında ezilmesin diye üstüne kapanarak korudum.

Bu sırada kaç cop yediğimi hatırlamıyorum. O anda beni takip eden, sırtında gaz tüpü taşıyan polisle karşı karşıya geldik. 40 santimetre gibi bir mesafeden yüksek tazyikli bir şekilde tetiğe bastı, ağzımı kapamaya zamanım olmadı. Ağzım ve boğazıma dolan gazın acısı ile çığlık atmaya başladım. Boğazımın yanmasını ve çektiğim acıyı diğer insanların da aynı derecede yaşadığını düşündüm ve gözaltına alınma korkusuyla o anda hastaneye gitmedim.”

Okuma yazması olmadığı için oğlu ile anlaşmakta zorlanan anne Emine İstif ise evladının sağlığına kavuşması için ellerinden geleni yaptıklarını da ifade ederek, “Biz devletten bir yardım ya da destek istemiyoruz. Oğlumu bu hale getiren onlar. Polis biber gazı sıkmasın, gençleri mahvetmesin yeter. Oğlumuzun hakkını mahkemede arayacağız” dedi.

Kaynak: Hürriyet, Sendika.Org

Güncelleme Tarihi: 29 Nisan 2014, 16:48
YORUM EKLE