'Beyaz Toros' ile tehdit etmek 'düşünce özgürlüğü'ymüş!

İstanbul Cumhuriyeti Başsavcılığı, yandaş gazeteci Ömer Turan'ın Twitter'dan HDP ve Kürtleri, Beyaz Toros'la tehdidini düşünce özgürlüğü saydı

'Beyaz Toros' ile tehdit etmek 'düşünce özgürlüğü'ymüş!
İstanbul Cumhuriyeti Başsavcılığı, AKP ile yakınlığı bilinen gazeteci Ömer Turan'ın Twitter hesabından HDP ve Kürtleri, "Beyaz Toros"larla tehdit etmesini "düşünce özgürlüğü" olduğunu savunarak takipsizlik kararı verdi. 

İstanbul Cumhuriyeti Başsavcılığı, AKP yanlısı gazeteci Ömer Turan'ın Twitter hesabından, 90'lı yıllarda JİTEM'in kullandığı ve adı "faili meçhul" cinayetler ve infazlarla özdeşleşen Beyaz Torosları hatırlatarak "Renault beyaz Toros serisinin üretimini durdurmuş olabilir. Ama Toyota'nın pikap serisi bu boşluğu çok rahat doldurur bence" paylaşımıyla HDP ve Kürtleri tehdit etmesini "düşünce özgürlüğü" olarak savundu ve takipsizlik kararı verdi. 

İFADE ÖZGÜRLÜĞÜYMÜŞ!

İstanbul Cumhuriyet Savcısı Umut Tepe, Ömer Turan'ın ifadesini almaya gerek görmeyerek, sadece soruşturma dosyası üzerinden inceleme yapan savcı, nefret suçu ve tehdit içeriğindeki paylaşımlarda bulunan Turan hakkında "Kovuşturmaya yer olmadığına" dair karar verdi. 

Savcı kararın gerekçesini ise düşünce ve ifade özgürlüğü konusunda AİHM ve Yargıtay'ın verdiği içtihat niteliğindeki yargı kararlarına dayandırdı. Turan'ın Kürtlere ve HDP'ye yaptığı tehdit ve hakaretleri "eleştiri hakkı" olduğunu savunan savcı, kararını ise Anayasa'nın düşünce ve ifade özgürlüğü ilgili maddelerine dayandırdı. 

Savcı, kararında "Kaldı ki açık ve yakın tehlike bakımından 5237 sayılı TCK'nın 216 maddesinin gerekçesi nazara alındığında Ömer Turan'ın paylaşımları sonrasında ortaya çıkan somut bir tehlike söz konusu değildir. Toplum kesimleri arasında oluşmuş ve ortaya çıkan bir infial, herhangi bir taşkınlık saptanmamış, kamu güvenliğini bozan herhangi bir somut olgu da meydana gelmemiştir. Dolayısıyla halkı kin ve düşmanlığa tahrik suçunun oluşmadığı kanaatine varılmıştır" dedi.

NE OLMUŞTU?

Mezopotamya Hukukçular Derneği (MHD), Ömer Turan hakkında 10 Haziran 2015 tarihinde Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulundu. 

Suç duyurusu dilekçesinde Turan'ın 9 Haziran günü Twitter hesabından "Renault, beyaz Toros serisinin üretimini durdurmuş olabilir. Ama Toyota'nın pikap serisi bu boşluğu çok rahat doldurur bence" paylaşım yaptığı belirtilerek, "Aynı tarihte başka paylaşımında Halkların Demokratik Partisi Başkanı Selahattin Demirtaş ve partiye oy vermiş herkes hakkında nefret söylemleri, terörist, terör partisi gibi ithamlar ile halkı kin ve düşmanlığa tahrik etmiş ve aşağılamıştır" sözlerine yer verilmişti. 

MHD, Turan hakkında Türk Ceza Kanunu'nun 216'ncı maddesi kapsamında soruşturma açılıp, yargılanmasını istemişti.

Güncelleme Tarihi: 01 Temmuz 2016, 20:14
YORUM EKLE