Berkin Elvan protestosuna soruşturma

Müdür yardımcısı ‘devlet aleyhine konuşmakla’ suçlandı

Berkin Elvan protestosuna soruşturma

Mersin Pakize Kokulu Lisesi’nde öğrenciler Berkin Elvan için eylem yaptı. Milli Eğitim Müdürlüğü, okulun müdür yardımcısını ‘devlet aleyhine konuşmakla’ suçladı.

Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Genel Müdürlüğü’nün valiliklere gönderdiği yazıda, okul müdürlerinin okullarda siyasi yorum, yönlendirme ve faaliyette bulunan öğretmen ve öğrenciler hakkında yasal işlem yapmasını istenmişti. Bu yazı üzerine harekete geçen Mersin Milli Eğitim Müdürlüğü, Pakize Kokulu Lisesi’nde Mart ayında yapılan bir eylemden dolayı, hiçbir sendika ya da partiye üye olmayan bir öğretmeni sorumlu tuttu. Hakkında soruşturma açılan öğretmen fenalaşarak hastaneye kaldırıldı.

Gazeteimece.com'da yer alan habere göre 15 yaşında polis şiddetine kurban giden Berkin Elvan’ın ölümünün ardından yurt genelinde birçok lisede öğrencilerin eylemler düzenlemesi, Milli Eğitim Bakanlığı’nı harekete geçirmiş ve valiliklere gönderilen yazıda, “Okullarda siyasi faaliyette bulunanlar ile görevi aksatanlar hakkında okul müdürlüklerince yasal işlemlerin yapılması” istenmişti.

ÖĞRENCİLERİ YÖNLENDİRMEKLE SUÇLANIYOR

Bakanlığın bu yazısının valiliklere ulaşmasından kısa süre sonra Mersin’de ilginç bir soruşturma yaşandı. Pakize Kokulu Anadolu Lisesi’nde Müdür Yardımcısı Mustafa Özçelik ve 10 öğrenciye soruşturma açıldı.

Soruşturmada, Müdür Yardımcısı Mustafa Özçelik, 12 Mart’ta Berkin Elvan’ı anmak için yapılan öğrenci eylemini yönlendirmekle suçlandı.

Soruşturma yazısında, ‘Pakize Kokulu Lisesi’nde bir grup öğrencinin ölen bir genç için eylem yaptığı, devlet aleyhine slogan attığı, öğrencilerin yanına gelen Müdür Yardımcısı Mustafa Özçelik’in devlet aleyhine bir konuşma yaptığı’ iddiasına yer verildi ve Özçelik’in savunması istendi. Hakkında soruşturma açılan Özçelik, haberi alınca fenalaşarak hastaneye kaldırılırken bir grup öğrenci soruşturmayı protesto etti.Güncelleme Tarihi: 12 Nisan 2014, 18:49
YORUM EKLE