Baskın Oran’ın yaşam hakkına saygı!

Baskın Oran’a yönelik tehditler ve devletin umursamaz tavrına karşı yurttaşlar harekete geçti…

Baskın Oran’ın yaşam hakkına saygı!

Soykırım Karşıtları Derneği ve Ankara Düşünceye Özgürlük Girişimi’nin öncülüğünde yapılan açıklamayla ‘Baskın Oran’ın yaşam hakkına saygı!’ amacıyla imza kampanyası başlatıldı.

Açıklamada şöyle denildi:

Sayın Baskın Oran, yıllardır haksızlıkları teşhir ederek, haksızlığa uğrayanların safında durmaktadır. Birçok riski göze alarak, gönüllü tercihlerini hak ve adaletten yana yapan, sayıları pekte o kadar fazla olmayan diğer aydınlar gibi O da, birçok badirelere katlamak zorunda kalmıştır. Sayın Oran, önemli bazı noktalarda farklı düşünse bile, hakları en ağır bicimde çiğnenen soykırım mağduru ve soykırımın hedefi durumunda olan halklarla da dayanışma içinde olduğu için, sivil ve resmi ırkçı mihraklar, kendisinden nefret etmektedirler. Sayın Oran’ın, 12 Haziran 2011 tarihli Radikal gazetesinde yayınlanan “Devlet korkuyor mu, kolluyor mu?” başlıklı yazısı, kendisine karşı saldırının hem skandal, hem de tehlike boyutlarını bütün çıplaklığı ile ortaya koyması bakımından, bir ihbarname niteliği taşımaktadır.
(Bakınız: http://www.radikal.com.tr/Radikal.aspx?aType=RadikalEklerDetayV3&ArticleID=1052587&Date=14.06.2011&CategoryID=42 )

Sırtlarını devlet iktidarına dayamış, kendinden “emin” katil, adayları, Baskın Oran’ı insan kabul etmiyorlar; en seviyesiz küfür ve hakaretlerle aşağılamaya çalışıyorlar. Onu, ölümle tehdit ediyorlar. Bir başka ifadeyle onu “Ermenileştiriyorlar”; ona, soykırımın dilini konuşuyorlar.

Buna karşılık Türk adaleti, göz göre göre üç maymunları oynuyor. Göstermelik takip ve duruşmalarla, bitmek tükenmek bilmeyen bürokratik sürüncemelerle mağdurla alay ediyor; kamuoyunu oyalamaya çalışıyor. En hafif deyimle katil adaylarını cezasız bırakıyor. Sayın Oran’ı adaletin dışına itmekle katillerin hedefi haline getiriyor.

Bu tutum, adalet adına bir yüzkarasıdır. Bu tutum, sadece bir yüzkarası değil, aynı zamanda çok tehlikeli bir skandaldır. Bu duruma derhal müdahale edilmemesi halinde, devletin başındaki yetkili şahsiyetleri (Cumhurbaşkanı, Başbakanı, Adalet Bakanı ya da İçişleri Bakanı ve onların denetimindeki emniyet teşkilatları), Sayın Oran’ın başına gelebilecek her türlü belanın suç ortakları konumuna düşeceklerdir.

Hrant Dink’in, nasıl adaletin dışına itildiği, nasıl yalnızlaştırılmaya çalışıldığı, nasıl katillerin hedefine konduğu ve sonuçta katledildiği, tüm ayrıntıları ile hafızalarımızdadır. Adalet adına hangi yüz kızartıcı skandalların yaşandığı ve halen yaşanmaya devam edildiği de dünya kamuoyunun gözleri önündedir.

Artık yeter! Böylesi caniyane kalkışmaları ne yüreğimizin, ne de sabrımızın kaldırabilecek hali kalmamıştır.

Baskın Oran’ın yaşam hakkına saygı!
Baskın Oran için can güvenliği!

Kampanya web sitesi burada:

http://gercek-inatcidir.blogspot.com/2011/06/baskin-oranin-yasam-hakkina-saygi.html

Ve ilk imzacılar:

Ali Ertem
Recep Maraşlı
İsmail Beşikçi
Fikret Başkaya
Sibel Özbudun
Temel Demirer
Sait Çetinoğlu
Sungur Savran
Ragıp Zarakolu
Şanar Yurdatapan
Mahmut Konuk
Ayşe Hür
Nihat Saltaş
Attila Tuygan
Tayfun İşçi
Hüseyin Gevher
Ramazan Gezgin
Metin Uzunöz
Fatima Akalın
Mehmet Özer
Necati Abay
Şaban İba
Jale Mildanoğlu
Zakarya Mildanoğlu
Göksel N. Demirer
Erol Özkoray
Güngör Şenkal
Cüneyt Türksen
Muzaffer Erdoğdu
Ahmet Önal
Necmettin Salaz
Nesrin Aslan
Oktay Etiman
Zeynep Tozduman
Mesut Saganda

DEMOKRAT HABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
ŞenayÇağıran
ŞenayÇağıran - 7 yıl Önce

Yazı metninde Baskın Oran için ''önemli bazı noktalarda farklı düşünse bile'' ifadesinin imza kampanyası ile bağlantısını kuramadım. Farklı düşünüyor olmak ''yine de! '' kampanya yapmaya engel olmuyor ya da iyice farklı düşünüyorsa engel olabilme olasılığı mı var yoksa! Açıklanırsa sevinirim.