Barış Bloku: Kadınların özgürlük sevinci Cerablus'ta neden yok?

"Ülkemizde ve komşu halklar arasında ihtiyaç duyulan tek şey diyalog, kardeşlik ve barıştır"

Barış Bloku: Kadınların özgürlük sevinci Cerablus'ta neden yok?

Barış Bloku, TSK'nin Cerablus harekatına ilişkin yazılı açıklama yaptı.

TSK'nin Cerablus harekatını kınayan Barış Bloku, TSK'nin komşu ülke topraklarını terk etmesi gerektiği ifade ederek, "Ülkemizde ve komşu halklar arasında ihtiyaç duyulan tek şey diyalog, kardeşlik ve barıştır" çağrısında bulundu.

Açıklamada, Antep Katliamı'nda IŞİD'in saldırılarına karşı önlem almayan, hatta yol veren AKP'nin Rojava halklarının IŞİD’e karşı elde ettiği kazanımlarına göz diktiği savunuldu.

Türkiye'nin büyük bir girdabın içine sürüklendiği ifade edilen açıklamada, komşu topraklarda süren iç savaşa taraf olarak ulusal çıkar uman bir anlayışın kabul edilemeyeceğini ve operasyonun ne Suriye'nin bütünlüğüne ne de Türkiye'nin birliğine yararı olmadığı belirtildi.

‘KADINLARIN ÖZGÜRLÜK SEVİNCİ NEDEN CERABLUS’TA YOK’

Cerablus işgali sırasında Kürt mahallelerine yönelik yapılan operasyonda sivillerin yaşamını yitirdiğinin hatırlatıldığı açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"DSG'nin IŞİD'den temizledikleri bölgelerde, en son Minbic'te görülen halkın, özellikle de kadınların özgürlük sevinci Cerablus'ta neden yok? Tek başına bu bile bölge halklarının ÖSO ve IŞİD arasında bir fark görmediğinin göstergesi değil midir? IŞİD Suriye'den ancak bölge halklarının iradesi ve özgücüyle temizlenir. Kuzey Suriye halklarının iradesine saygı duyulmalıdır.

Bunun dışındaki müdahaleler, bütün zora dayalı yapay dengeler çözüm olamayacağı gibi ülkemizi de Suriye halklarına düşman edecektir. Bedelini ödemek de ülkemizi savaşa sürükleyenlere ve onlara alkış tutanlara değil yine sivil halka düşecektir."

‘TSK KOMŞU ÜLKE TOPRAKLARINI TERK ETMELİDİR’

"Bu bedeli ödemeyi ve iktidarın dayattığı savaşı reddediyoruz" denilen açıklamada, olumsuz sonuçları kısa sürede görülecek bu yanlıştan bir an önce dönülmeli, TSK'nin ise komşu ülke topraklarını terk etmesi gerektiği belirtilerek, "Ülkemizde ve komşu halklar arasında ihtiyaç duyulan tek şey diyalog, kardeşlik ve barıştır" denildi.

Güncelleme Tarihi: 25 Ağustos 2016, 21:08
YORUM EKLE